Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Klęski żywiołowe

Sierra Leone: Setki ofiar lawin błotnych

AFP
Pracownicy służb ratunkowych wydobyli już zwłoki prawie 400 osób, które zginęły w poniedziałek na obrzeżach stolicy Sierra Leone, miasta Freetown, w wyniku wywołanych ulewami osuwisk ziemi i lawin błotnych - poinformował koroner Seneh Dumbuya. Wczeœniej informowano o 312 zabitych.

- Akcja poszukiwawcza wcišż trwa, zebraliœmy 400 ciał, ale przewidujemy, że będzie ich ponad 500 - powiedział Dumbuya w rozmowie z agencjš Reutera. Według różnych doniesień medialnych wcišż jest 600-1500 zaginionych.

Prezydent kraju Ernest Bai Koroma wezwał mieszkańców dotkniętej tragediš miejscowoœci Regent i jej okolic, by natychmiast się ewakuowali, aby pomóc pracujšcym na miejscu żołnierzom i ratownikom. Szukajš oni ocalałych, którzy mogš przebywać pod gruzami i błotem.

Do miejscowej kostnicy wcišż napływajš ciała, lecz brak w niej już miejsca i zwłoki leżš na ziemi oraz poza budynkiem. Lekarze bez Granic dostarczajš lokalnym władzom worki na ciała.

Władze obawiajš się wybuchu epidemii chorób zakaŸnych. Reuters przypomina, że w latach 2014-2016 w Sierra Leone szerzyła się epidemia wywoływana przez wirus ebola, w wyniku której zginęły 4 tys. ludzi.

Rzecznik tamtejszego Czerwonego Krzyża powiedział, że szacuje się, iż w zwišzku ze zdarzeniem ok. 3 tys. ludzi pozostaje bez dachu nad głowš, potrzebuje schronienia, pomocy medycznej oraz żywnoœci.

W Sierra Leone trwa właœnie pora deszczowa. Lawiny błotne i powodzie sš częste w tym czasie w różnych krajach Afryki Zachodniej, a przyczyniajš się do nich m.in. prowadzony przez człowieka wyršb lasów i brak planowania przestrzennego.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL