Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Klęski żywiołowe

Polska po burzach: Wojsko będzie pomagać w kolejnych 13 gminach

PAP, Leszek Szymański
Od pištku wojsko będzie pomagać w kolejnych 13 gminach w usuwaniu szkód spowodowanych przez nawałnice - poinformował wiceszef MON Michał Dworczyk. Jak dodał, obecnie takš pomoc niesie blisko 200 żołnierzy.

Dworczyk poinformował, że na polecenie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, skontaktowano się niemal ze wszystkimi burmistrzami i wójtami na terenie województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

- Zostały zebrane informacje w skutek czego uruchomione zostały siły i œrodki wojska, które od jutra będš pomagały w usuwaniu szkód w kolejnych 13 gminach. To sš różnego rodzaju prace zwišzane z usuwaniem wiatrołomów, udrażnianiem linii energetycznych, usuwaniem drzew, które spadły na indywidualne domostwa - podkreœlił wiceszef MON.

Dworczyk zapewnił, że "każdego dnia tych sił i żołnierzy zaangażowanych w akcję będzie przybywać". - Dzisiaj kolejne 50 osób i kolejny ciężki sprzęt został skierowany też, do tego chyba najboleœniej dotkniętego miejsca, czyli w okolice wsi Rytel - mówił.

Wiceszef MON poinformował, że zobowišzano również wojskowš straż pożarnš do tego, by przekazała potrzebny sprzęt i siły do dyspozycji straży pożarnej, i funkcjonariuszy koordynujšcych akcję w poszczególnych województwach.

Dodał, że obecnie w usuwanie skutków zniszczeń zaangażowanych jest blisko 200 żołnierzy.

- Natomiast będš kolejne siły kierowane do gmin o których mówiłem. Tak naprawdę to wszystko jest na bieżšco ustalane i będzie ustalane z lokalnymi władzami - zaznaczył. - Trudno powiedzieć, że to będzie okreœlona liczba - dodał.

W wyniku nawałnic, które przeszły nad Polskš w nocy z pištku na sobotę, zginęło szeœć osób, a 52 zostały ranne. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL