Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Klęski żywiołowe

Włochy: Trwa walka z pożarami, najtrudniejsza sytuacja w rejonie Wezuwiusza

AFP
Kolejny dzień trwa walka z pożarami w kilku regionach Włoch. Najtrudniejsza sytuacja panuje w rejonie Wezuwiusza, gdzie pożar szaleje na terenie parku narodowego. Ewakuowano tam mieszkańców okolicznych domów.

Ostatniej nocy spektakularny pożar na zboczach wulkanu widać było nawet z wyspy Capri w Zatoce Neapolitańskiej. 

Media informujš w œrodę o rosnšcym zaniepokojeniu mieszkańców Neapolu i zwiększajšcych się obawach, że płomienie mogš rozprzestrzenić się na pobliskie, często nielegalne wysypiska œmieci. Wtedy mogłoby dojœć do poważnego skażenia œrodowiska.

W akcji gaszenia płomieni na Wezuwiuszu uczestniczy osiem maszyn lotniczych; straży pożarnej pomaga wojsko i Obrona Cywilna. Z ustaleń karabinierów wynika, że rozprzestrzeniajšcy się pożar to rezultat podpalenia.

Mieszkańcy miejscowoœci San Vito niedaleko Neapolu mówiš mediom, że z powodu pożaru trawišcego park narodowy na Wezuwiuszu nie œpiš od tygodnia. - Ostatnia noc była tragiczna, mamy dym w domu - powiedzieli.

W całym regionie Kampania od 15 czerwca do 10 lipca zanotowano 927 pożarów. Bardzo zaniepokojona sytuacjš wokół Neapolu jest branża turystyczna, która obawia się krachu w obecnym szczycie sezonu.

Poważne pożary zanotowano także koło Catanzaro w Kalabrii i na wyspie Lipari. Poprawiła się natomiast sytuacja wokół Mesyny na Sycylii, gdzie przez trzy dni płonęły lasy na pobliskich wzgórzach.

W specjalnej nocie ambasada RP w Rzymie ostrzegła Polaków: "W zwišzku z wysokimi temperaturami odnotowywane sš pożary w południowych Włoszech. Prosimy o zachowanie ostrożnoœci i stosowanie się do ewentualnych zaleceń lokalnych władz".

Każdego dnia pożary wybuchajš także w rejonie Rzymu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL