Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Klęski żywiołowe

Portugalia: Pożary w północnej części kraju

AFP
Ponad 600 strażaków wspieranych przez 10 samolotów gaœniczych walczy z pożarami w północnej Portugalii. Akcja ratunkowa ma dramatyczny przebieg. Według strażaków jeden z pożarów mógł być efektem umyœlnego podpalenia.

Jak poinformowała Patricia Gaspar z centrali obrony cywilnej w Lizbonie, dwa duże pożary pojawiły się w niedzielę po południu w okolicach miast Alijo oraz Mangualde. Z uwagi na szybko rozprzestrzeniajšcy się ogień konieczna była ewakuacja blisko 40 osób z objętych kataklizmem terenów.

"W poniedziałek po południu w dalszym cišgu ogień rozprzestrzenia się na dwóch odcinkach w północnej częœci kraju. Na razie nie jesteœmy w stanie ocenić wielkoœci strawionego przez ogień obszaru”, powiedziała Patricia Gaspar.

Prowadzona od niedzieli akcja ratunkowa ma dramatyczny przebieg. W niedzielę po południu podczas gaszenia pożaru awarii uległ jeden z helikopterów, który wpadł do tamy wodnej. Pilot został uratowany.

Pożary w okolicach miast Alijo i Mangualde po raz kolejny wykazały też mankamenty w działaniu systemu informacji ratunkowej (SIRESP), na który rzšd co roku wydaje około 40 mln euro.

Według strażaków i funkcjonariuszy obrony cywilnej pożar w okolicach Mangualde mógł być efektem umyœlnego podpalenia. Œwiadczyć miałoby o tym pojawienie się trzech niezależnych od siebie ognisk w cišgu zaledwie 17 minut.

Wcišż nie ustalono przyczyn pożaru, który 17 czerwca br. pojawił się w gminie Pedrogao Grande w dystrykcie Leiria w œrodkowej częœci kraju. Największy w historii Portugalii kataklizm zabił 64 osoby, a 250 ranił.

Szef portugalskiej Ligi Strażaków Jaime Marta Soares zanegował pierwotnš wersję policji, według której ogień w gminie Pedrogao miał się pojawić w efekcie uderzenia pioruna w drzewo. Stwierdził, że prawdopodobnym Ÿródłem ognia było podpalenie.

Dzień po wybuchu pożaru w gminie Pedrogao Grande rzšd Antonia Costy ogłosił trzydniowš żałobę narodowš. W kolejnych godzinach żywioł rozprzestrzenił się z dystryktu Leiria do sšsiednich dystryktów - Castelo Branco i Coimbry. Łšcznie żywioł strawił ponad 46 tys. hektarów lasów i terenów rolnych.

Według œledztwa w trakcie pożaru w Pedrogao Grande nie zadziałał system ostrzegania ratunkowego, co przyczyniło się do wysokiej liczby ofiar.

Od œrody na terenie Portugalii występujš duże upały. W niektórych miejscach kraju temperatura powietrza przekracza 40 st. C.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL