Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Klęski żywiołowe

Portugalia: Tragiczny bilans pożarów lasów - 58 osoby nie żyje

PAP/EPA
Co najmniej 58 osób zginęło, a 59 zostało rannych w pożarze, który wybuchł w sobotę po południu w dystrykcie Leiria w œrodkowej częœci Portugalii - poinformowały w niedzielę lokalne władze, zastrzegajšc, że liczba ofiar œmiertelnych może wzrosnšć. Poprzedni oficjalny bilans mówił o 43 ofiarach œmiertelnych.

Liczba osób, które zginęły w pożarze, może przekroczyć 60 osób - przekazał Valdemar Alves, burmistrz gminy Pedrogao Grande, gdzie zginęło najwięcej ludzi, a przy tym jednej z trzech gmin dotkniętych przez żywioł w Leirii.

- To nadal niepełna liczba, która jeszcze dzisiaj może wzrosnšć. Rozpoczynamy właœnie poszukiwanie ciał ofiar w pogorzelisku. Mamy œwiadomoœć, że w wielu domach położonych w pobliżu ogarniętego pożarem lasu mogš znajdować się ofiary œmiertelne - poinformował Alves.

Burmistrz dodał, że szybko rozprzestrzeniajšcy się ogień mógł zaskoczyć wiele osób przebywajšcych zarówno w ich domach, jak i w lesie, a także w pobliżu jednego z rzecznych kšpielisk.

- Pożar wybuchł w porze popołudniowej, a więc w czasie, gdy wiele osób przebywało w domach. Spodziewamy się, że wiele mieszkajšcych w pobliżu lasu osób starszych mogło nie przeżyć tego pożaru - dodał Alves.

Według straży pożarnej najwięcej osób zginęło w sobotę po południu na drodze szybkiego ruchu koło Pedrogao Grande, kiedy silny podmuch ognia ogarnšł kilka jadšcych samochodów. W efekcie œmierć wewnštrz pojazdów poniosło 19 osób.

Łšcznie w niedzielę w Portugalii płonęło ponad 150 obszarów leœnych.

ródło:

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL