Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Klęski żywiołowe

Tajwan: Trzęsienie ziemi, runęły budynki

AFP
Trzęsienie o sile 6,4 stopni w skali Richtera nawiedziło Tajwan. W Tainanie zawalił się 17-piętrowy budynek. 14 osób zginęło, jest wielu rannych.

Co najmniej 221 osób uratowano, po tym, gdy 17-piętrowa budowla w mieœcie w południowo-zachodniej częœci kraju runęła - podaje miejscowa straż pożarna. Budynek miał w sumie 60 pięter. Pod zwałami gruzu wcišż znajdujš się ludzie. Służby ratunkowe przeszukujš budynek.

Do miasta przyjechał prezydent Taiwanu Ma Ying-jeou - podaje CNN.

Sieć wodocišgowa i gazowa w mieœcie sš poważnie uszkodzone – podaje agencja Associated Press powołujšc się na służby miejskie.

W mieœcie Gaoxiong na południowym zachodzie Tajwanu zawaliły się cztery niewysokie budynki. Tam służby ratownicze oswobodziły spod gruzów 30 osób.

Z ostatnich informacji wynika, że rannych jest ponad 300 osób. Istnieje poważna obawa, że rannych będzie o wiele więcej.

Amerykańskie Centrum monitorowania tsunami na Pacyfiku (Pacific Tsunami Warning Center) opublikowało specjalny komunikat, w którym podkreœla, że nie spodziewa się tsunami w tym regionie jako konsekwencji trzęsienia.

Chińska Republika Ludowa zaoferowała pomoc w prowadzeniu akcji ratowniczej w Tainan. Tajpej i Pekin pozostajš w stałym kontakcie telefonicznym. Nawišzano go niemal natychmiast po odnotowaniu wstrzšsów.

Tajwan znajduje się na styku dwóch wielkich płyt tektonicznych, w zwišzku z czym wyspa jest regularnie nawiedzana przez trzęsienia.

W 1999 r. doszło do trzęsienia o sile 7,6 w skali Richtera, które spowodowało œmierć 2,4 tys. osób. Ostatnie przed pištkowym trzęsienie ziemi miało miejscu w czerwcu 2013. Życie straciło wówczas cztery osoby. Doszło go licznych obsunięć gruntu i zawaleń budynków.

ródło: CNN, PAP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL