Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katastrofy

Rosja: An-148 rozbił się przez lód na czujnikach?

Papas Dos from Moscow, Russia (RA-61704 A148(100V) Saratov Airlines DME UUDD 0) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
Pokryte ludem czujniki prędkoœci lotu mogły doprowadzić do katastrofy samolotu Saratov Airlines, w której zginęło 71 osób. Oznacza to, że do katastrofy prawdopodobnie doprowadził błšd pilotów, którzy nie włšczyli systemu ogrzewania czujników.

Samolot spadł 11 lutego kilka minut po wystartowaniu z lotniska Moskwa-Domodiedowo.

Samolot rozbił się ok. 80 km od Moskwy. Leciał do Orska. Na pokładzie znajdowało się 65 pasażerów i szeœciu członków załogi.

Wstępne ustalenia wskazujš, że pilot mógł otrzymywać złe odczyty dotyczšce prędkoœci maszyny, co było efektem pokrycia lodem czujników pomiaru prędkoœci.

Już wczeœniej media informowały, że samolot po starcie nagle zaczšł gwałtownie tracić wysokoœć. W sieci pojawiło się też nagranie z kamery monitoringu, na którym widać jak maszyna rozbija się o ziemię - co przeczyło teoriom o wybuchu w powietrzu (w momencie uderzenia w ziemię maszyna była cała, wybuch nastšpił dopiero po upadku maszyny).

 

Na miejscu katastrofy służby wcišż szukajš ciał pasażerów i fragmentów maszyny. W akcji bierze udział ponad 700 osób, a utrudnia jš fakt, że na terenie, na którym doszło do katastrofy, znajdujš się bardzo głębokie zaspy œnieżne.

Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych pobiera już próbki DNA od rodzin ofiar co ma umożliwić identyfikację ciał.

ródło: BBC

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL