Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katastrofy

Egipt: Już 49 ofiar katastrofy kolejowej w Aleksandrii

AFP
Do 49 wzrosła liczba osób, które zginęły na skutek zderzenia się dwóch pocišgów pasażerskich na obrzeżach Aleksandrii na północy Egiptu - poinformowała w sobotę egipska telewizja państwowa. Władze zapowiadajš jak najszybsze wyjaœnienie przyczyn katastrofy.

Ostatni bilans, podany w pištek przez aleksandryjskš służbę zdrowia, mówił o 43 zabitych. Według egipskiej telewizji praktycznie niezmieniona pozostała liczba rannych w wypadku - w pištek informowano o 122, a w sobotę o 123 osobach z obrażeniami.

Jeden z maszynistów oddał się w ręce policji i został umieszczony w areszcie - podał rzšdowy dziennik "Al-Ahram".

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi obiecał jak najszybsze wyjaœnienie przyczyn katastrofy i złożył kondolencje bliskim ofiar. Zapowiedział też, że rodziny ofiar otrzymajš po 50 tys. funtów egipskich (ok. 2,4 tys. euro) odszkodowania.

Katastrofa kolejowa - jak pisze dpa, największa od co najmniej pięciu lat - wydarzyła się w pištek na obrzeżach Aleksandrii, miasta portowego na œródziemnomorskim wybrzeżu Egiptu, gdy pocišg nadjeżdżajšcy z Kairu uderzył w tył pocišgu, który zatrzymał się na stacji Chorszid po przybyciu do Aleksandrii z Port Saidu.

Egipcjanie od lat skarżš się, że władze zaniedbujš infrastrukturę kolejowš i podstawowe standardy bezpieczeństwa, co prowadzi do wielu wypadków.

W lutym 2002 roku doszło do najtragiczniejszej dotšd katastrofy kolejowej w historii Egiptu - w zatłoczonym pocišgu jadšcym z Kairu do Luksoru wybuchła butla z gazem; w wywołanym tym zdarzeniem pożarze zginęło ponad 370 ludzi.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL