Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katastrofy

Pożar Grenfell Tower: Będzie komisja śledcza

AFP
Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała powołanie komisji œledczej, która zbada przyczyny pożaru w wieżowcu mieszkalnym Grenfell Tower w zachodnim Londynie. W pożarze zginęło co najmniej 17 osób, a 78 zostało rannych.

W czwartek rano szefowa rzšdu odwiedziła miejsce zdarzenia, gdzie rozmawiała m.in. ze strażakami i policjantami bioršcymi udział w akcji ratunkowej. Jak podały media, nie zdecydowała się jednak na spotkanie z mieszkańcami, którzy ucierpieli w pożarze.

Po powrocie na Downing Street May powiedziała, że "ludzie domagajš się odpowiedzi i to jest absolutnie słuszne". - Właœnie dlatego zleciłam powołanie komisji œledczej w sprawie tej katastrofy. Musimy wszystko wyjaœnić, jesteœmy to winni rodzinom, ludziom, którzy stracili ukochanych, przyjaciół i domy, w których mieszkali - zaznaczyła. Podobne publiczne komisje œledcze były powołane m.in. w celu zbadania decyzji o interwencji Wielkiej Brytanii w Iraku (Chilcot Inquiry) oraz etyki dziennikarskiej, gdy dziennikarze tygodnika "News of the World" hakowali telefony i komputery w celu pozyskiwania informacji (Leveson Inquiry).

Na czele takiej komisji staje zazwyczaj niezależna od rzšdu, powszechnie szanowana postać, np. sędzia, członek Izby Lordów, profesor akademicki lub doœwiadczony urzędnik służby cywilnej. Zadaniem komisji jest zbadanie okolicznoœci zdarzenia oraz wypracowanie rekomendacji na przyszłoœć.

Jednoczeœnie premier zadeklarowała, że "rzšd dokłada wszelkich starań, aby zapewnić, że (poszkodowani przez pożar) otrzymajš nowy dom w Londynie, jak najbliżej (Grenfell Tower)". May powtórzyła także swoje słowa pochwały pod adresem służb ratunkowych bioršcych udział w akcji w cišgu ostatnich 48 godzin, a także zwykłych londyńczyków, którzy zaangażowali się we wspieranie ofiar i osób poszkodowanych.

Po wizycie premier na miejsce tragedii udał się także lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn, który spotkał się z ratownikami i mieszkańcami Grenfell Tower, odwiedzajšc m.in. centrum kryzysowe w koœciele œw. Klemensa, gdzie przyjmowano dary na rzecz poszkodowanych. - To niezwykle zasmucajšce. W tym przeklętym budynku wcišż sš ciała, które będziemy znajdowali. Będziemy domagać się odpowiedzi na pytania - zapewnił.

Zbudowany w 1974 roku blok mieszkalny Grenfell Tower zapalił się w œrodę tuż przed godz. 1 w nocy czasu lokalnego (godz. 2 w Polsce). Był to najpoważniejszy pożar w budynku mieszkalnym w Wielkiej Brytanii od dekad.

W œrodę wieczorem wiceminister spraw wewnętrznych Nick Hurd zapowiedział, że decyzjš rzšdu przeprowadzone zostanš kontrole bezpieczeństwa w podobnych budynkach na terenie całego kraju.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL