Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katastrofy

Alkohol w krwi górników, którzy zginęli w kopalni Rudna

Fotorzepa, Grzegorz Hawalej
We krwi trzech górników, którzy w ubiegłym roku zginęli w wyniku silnego wstrzšsu w należšcej do KGHM kopalni Rudna, wykryto niewielkie stężenie alkoholu. We krwi kolejne ofiary zaœ œladowe iloœci metamfetaminy – podała Prokuratura Okręgowa w Legnicy.

W rezultacie silnego, samoistnego wstrzšsu, do którego doszło 29 listopada, zginęło 8 górników, a 9 zostało poszkodowanych. Akcja ratunkowa trwała prawie dobę.

Jak powiedziała w pištek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy Lidia Tkaczyszyn, wynik badań wykazały we krwi trzech górników, którzy zginęli w katastrofie, niewielkie stężenie alkoholu – od 0,2 do 0,6 promila.

- Nie wiemy jednak, czy górnicy podczas pracy byli pod wpływem alkoholu, czy wytworzył się on w wyniku przemiana zachodzšcych w organizmie po œmierci. Trzeba zwrócić uwagę, że te przemiany mogły zachodzić bardzo szybko, gdyż w miejscu katastrofy była duża wilgotnoœć i wysoka temperatura. Poza tym upłynęło sporo czasu od zgonu do momentu wycišgnięcia ciał na powierzchnię - powiedziała prokurator.

Tkaczyszyn dodała, że aby stwierdzić, czy górnicy byli pod wpływem alkoholu podczas pracy, potrzebne będš dodatkowe badania. Prokurator poinformowała również, że dotychczasowe badania wykazały œladowe iloœci metamfetaminy we krwi czwartego z górników.

W œledztwo ws. katastrofy w kopalni Rudna nikomu nie postawiona zarzutów. - Œledztwo było już raz przedłużone. Obecny termin jego zakończenia to czerwiec - powiedziała Tkaczyszyn.

Œledczy sprawdzajš, czy œmierć i obrażenia górników mogły postać w wyniku sprowadzenia zdarzenia zagrażajšcego życiu i zdrowiu wielu osób z powodu niedopełnienia obowišzków przez osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i higienę pracy w KGHM Polska MiedŸ. Chodzi o ustalenie, czy czyjeœ działanie lub zaniechanie mogło przyczynić się do wstrzšsu górotworu, a następnie obsunięcia się skał, w czego wyniku zginęli górnicy.

W kwietniu zakończyła prace komisja Wyższego Urzędu Górniczego, która badała przyczyny katastrofy. Przyjęte jednogłoœnie ustalenia 17-osobowej komisji, w której skład weszli m.in. naukowcy i przedstawiciele nadzoru górniczego, potwierdziły podawane wczeœniej naturalne, górnicze, przyczyny wypadku, do którego doszło 29 listopada ubiegłego roku 1140 m pod ziemiš. Górników zabiło tšpnięcie, spowodowane samoistnym wstrzšsem górotworu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL