Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katastrofy

Rosja: Katastrofa w kopalni w Workucie, 4 górników nie żyje

PAP/EPA
Do czterech wzrosła liczba górników, którzy zginęli w czwartkowej katastrofie w kopalni węgla kamiennego Siewiernaja w Workucie, w Republice Komi na północy Rosji. 26 górników uznano za zaginionych. Trwa akcja ratownicza.

Przyczynš katastrofy były wybuchy metanu, które spowodowały serię zawałów. Do tragedii doszło w czwartek wieczorem na głębokoœci 780 metrów. W tym czasie pod ziemiš znajdowało się 110 górników. Ratownikom udało się wyprowadzić na powierzchnię 80 górników.

Bezpoœrednio po wypadku podawano, że znaleziono ciała dwóch górników. W pištek Ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych przekazało, że liczba ofiar wzrosła do czterech i że z 26 górnikami nie ma żadnego kontaktu; zostali oni uznani za zaginionych.

Wicepremier Arkadij Dworkowicz, który stoi na czele specjalnej komisji rzšdowej utworzonej po katastrofie przez prezydenta Władimira Putina, poinformował, że akcja ratownicza prowadzona jest w bardzo trudnych warunkach - w kopalni wcišż dochodzi do wybuchów metanu; dostęp do niektórych odcinków jest praktycznie niemożliwy.

Kopalnia Siewiernaja, eksploatowana od 1970 roku, wchodzi w skład holdingu Workutaugol, należšcego do koncernu hutniczego Siewierstal, kontrolowanego przez miliardera Aleksieja Mordaszowa.

W minionych 20 latach w ponad 160 incydentach w kopalniach Workutaugol zginęło 116 górników. Najtragiczniejszym wypadkiem w ostatnich latach była katastrofa w kopalni Workutinskaja, gdzie w lutym 2013 roku wskutek wybuchu metanu na głębokoœci 800 metrów œmierć poniosło 19 górników.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL