Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katastrofy

Bawaria: Dwa pocišgi zderzyły się czołowo. Sš zabici, wielu rannych

PAP/EPA
Według wstępnych ustaleń przyczynš wtorkowej katastrofy kolejowej w Bawarii z co najmniej 10 ofiarami œmiertelnymi był błšd ludzki - poinformowała we wtorek wieczorem niemiecka agencja dpa, powołujšc się na wiarygodne Ÿródło.

Do czołowego zderzenia dwóch podmiejskich pocišgów na jednotorowej zelektryfikowanej linii między położonymi na południowy wschód od Monachium miastami Holzkirchen i Rosenheim doszło około godziny 6.45. Oba wagony prowadzšce wbiły się w siebie nawzajem, a jeden ze składów wypadł z szyn. Miejsce wypadku znajduje się na zakręcie toru tuż na wschód od miasta Bad Aibling.

W katastrofie zginęło co najmniej 10 ludzi, w tym obaj maszyniœci i obaj konduktorzy. 18 osób odniosło ciężkie obrażenia, a 63 lżejsze. Jedna osoba jest nadal uważana za zaginionš. Pracę ekip ratowniczych komplikowała trudna dostępnoœć terenu, gdyż w miejscu zderzenia tor przebiega po poroœniętej lasem krawędzi skarpy, opadajšcej ku rzeczce Mangfall.

Jak się wskazuje, liczba ofiar mogłaby być większa gdyby nie to, że wypadek wydarzył się w czasie ferii szkolnych.

Według administracji kolejowej maksymalna dozwolona prędkoœć pocišgów na tym odcinku wynosi 100 kilometrów na godzinę. W kolizji uczestniczyły pocišgi Meridian, obsługujšce komunikację pasażerskš między Monachium i Rosenheim. Właœcicielem Meridian jest francuska spółka kolejowa Transdev.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła współczucie rodzinom ofiar œmiertelnych oraz podkreœliła, że myœlami jest z rannymi w katastrofie. Podziękowała służbom ratowniczym i wyraziła przekonanie, że przyczyna zderzenia pocišgów zostanie wyjaœniona.

Minister transportu Niemiec Alexander Dobrindt powiedział dziennikarzom, że nie wiadomo jeszcze, dlaczego nie zadziałał zainstalowany na tej trasie automatyczny system bezpieczeństwa, który powinien zatrzymać zmierzajšce ku sobie pocišgi.

Według przedstawiciela niemieckich kolei (Deutsche Bahn) system ten kontrolowano tam zaledwie tydzień temu i nie stwierdzono żadnych nieprawidłowoœci.

Była to najtragiczniejsza w skutkach katastrofa kolejowa w Niemczech od stycznia 2011 roku, kiedy w zderzeniu pocišgu podmiejskiego z towarowym w Saksonii-Anhalcie zginęło 10 ludzi. W Bawarii więcej ofiar œmiertelnych - 41 - pochłonęła katastrofa w 1975 roku, gdy na jednotorowej linii w miejscowoœci Warngau na południe od Monachium zderzyły się czołowo dwa pocišgi pospieszne.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL