Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katastrofa smoleńska

Morawiecki mówi o odpowiedzialności Rosjan. MON odpowiada

Fotorzepa, Jakub Kamiński
Kornel Morawiecki w rozmowie z "Rzeczpospolitš" powiedział, że nie ma niezbitych dowodów na odpowiedzialnoœć Rosjan w sprawie katastrofy smoleńskiej. Na te słowa odpowiedział przewodniczšcy podkomisji smoleńskiej dr Kazimierz Nowaczyk.

Kornel Morawiecki mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitš" o publicznych oskarżeniach Antoniego Macierewicza pod adresem Rosjan. Szef MON uważa, że ponoszš odpowiedzialnoœć za katastrofę smoleńskš.

- Antek nie powinien tak mówić bez żelaznych dowodów, bo psuje relacje Polski z sšsiadami. Nie możemy odwracać się od Rosji. Powinniœmy szukać porozumienia - powiedział Morawiecki.

- W tym zespole nie ma ekspertów z komisji Millera, a powinni w nim być. Raportowi zespołu Macierewicza, choćby był rzetelny, i tak połowa polskiego społeczeństwa nie da wiary - mówił natomiast o podkomisji smoleńskiej.

Po wywiadzie na stronie MON pojawił się komunikat:

W zwišzku z wypowiedziš posła Kornela Morawieckiego (Rzeczpospolita, 28.12.2017 r.), iż nie ma dowodów na odpowiedzialnoœć strony rosyjskiej za tragedię smoleńskš informuję, że kwestia ta została jednoznacznie rozstrzygnięta.

Materiał dowodowy Podkomisja ds Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego przedstawiła opinii publicznej w dniu 10.04. 2017 r. Wskazujš na to ustalone i przez nikogo dotšd niepodważone okolicznoœci: 

1.      ówczesne warunki pogodowe zobowišzywały Rosjan do zamknięcia lotniska i odesłania samolotu z polskš delegacjš na lotnisko zapasowe. Takie działanie przewidujš wojskowe i cywilne przepisy rosyjskie. Zarówno kontrolerzy lotu w Smoleńsku jak i nadzorujšcy ich w moskiewskiej centrali o kryptonimie Logika generał V.V. Benediktow, mieli pełnš œwiadomoœć tej sytuacji, a mimo to nie zamknęli lotniska i zezwolili na lšdowanie TU154M;

2.      jak wykazuje precyzyjna analiza przebiegu podejœcia do lšdowania, kontrolerzy ze Smoleńska systematycznie wprowadzali w błšd polskich pilotów, przekazujšc im informacje na temat zajœcia do lšdowania i œcieżki schodzenia, które wskazywały miejsce lšdowania na około 1000 metrów przed poczštkiem pasa startów/lšdowań. 

Tak więc, niezależnie od okolicznoœci rozpadu samolotu w powietrzu, które wcišż sš przedmiotem analizy Podkomisji, odpowiedzialnoœć strony rosyjskiej jest bezsporna. 

Niewłaœciwym wydaje się także podważanie przez posła K. Morawieckiego wiarygodnoœci Podkomisji poprzez wskazywanie braku w jej składzie członków komisji b. ministra J. Millera. Osoby te fałszowały sporzšdzony przez siebie raport i, nie majšc dowodów, oskarżały generała A. Błasika o obecnoœć w kokpicie. Sfałszowano także zamówionš przez komisję ekspertyzę, mówišcš o strefach wybuchów, zastępujšc w raporcie słowo „wybuchy” słowem „pożary”. Udział takich osób w pracach Podkomisji z mocy prawa jest niemożliwy niezależnie od moralnej oceny takiej sytuacji. 

Komisja zwraca się do wszystkich, a zwłaszcza do osób publicznych, by przed zabraniem głosu w mediach zapoznały się z upowszechnionymi wynikami prac Podkomisji. 

Przewodniczšcy Podkomisji

(-) dr Kazimierz Nowaczyk

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL