Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katastrofa smoleńska

Podkomisja smoleńska: destrukcja skrzydła zaczęła się przed zderzeniem z brzozš

Fotorzepa, Kuba Kamiński
Destrukcja lewego skrzydła samolotu, który rozbił się w Smoleńsku, zaczęła się przed zderzeniem z brzozš – podała w œrodę podkomisja ds. ponownego zbadania katastrofy. Według podkomisji "liczne zniszczenia lewego skrzydła samolotu Tu-154M noszš œlady wybuchu".

"Podczas ostatniego posiedzenia plenarnego Podkomisji kierowanej przez dr. Kazimierza Nowaczyka w dniu 25 lipca br. uzgodniono stanowisko w kwestii czasu i pierwotnych przyczyn destrukcji lewego skrzydła Tu-154M" – napisała w opublikowanym w œrodę komunikacie rzeczniczka Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z 10 kwietnia 2010 r. Marta Palonek.

Według komunikatu podkomisja stwierdziła, że "zniszczenie lewego skrzydła Tu-154M nie zostało zainicjowane zderzeniem z brzozš na działce Bodina". "Destrukcja skrzydła rozpoczęła się przed brzozš. Liczne zniszczenia lewego skrzydła samolotu Tu-154M noszš œlady wybuchu" – napisano.

Palonek poinformowała, że w posiedzeniu wzięli udział p.o. przewodniczšcy Kazimierz Nowaczyk, jego zastępca Wiesław Binienda, Janusz Bujnowski, Wiesław Chrzanowski, Marek Dšbrowski, Kazimierz Grono, Ewa Anna Gruszczyńska –Ziółkowska, Glenn Jorgensen, Jacek Kołota, Beata Majczyna, Bogdan Nienałtowski, Grzegorz Szuladziński, Janusz Więckowski, Piotr Witakowski i Tomasz Ziemski oraz eksperci Adrian Siadkowski, Andrzej Łuczak i Jacek Jabczyński.

Działajšca przy MON podkomisja została powołana w lutym 2016 roku. 10 kwietnia br., w siódmš rocznicę katastrofy smoleńskiej, podkomisja zaprezentowała film, w którym postawiła hipotezę, że przyczynš tragedii była seria eksplozji ładunków termobarycznych w kadłubie, centropłacie i skrzydłach samolotu, a destrukcja lewego skrzydła rozpoczęła się jeszcze przed zahaczeniem o brzozę. Œwiadczyć o tym miały odłamki leżšce kilkadziesišt metrów wczeœniej.

"Brzozę na działce Bodina złamać mogły uderzajšce elementy konstrukcji samolotu odrywajšce się od rozpadajšcego się już wczeœniej skrzydła" - wnioskowała w kwietniu podkomisja, dodajšc, że pierwszy z odłamków został odnaleziony 45 metrów przed drzewem.

W latach 2010-11 katastrofę smoleńskš badała Komisja Badania Wypadków Lotniczych, której przewodniczšcym był ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. W opublikowanym w lipcu 2011 r. raporcie, komisja Millera stwierdziła, że przyczynš katastrofy było zejœcie poniżej minimalnej wysokoœci zniżania, a w konsekwencji zderzenie samolotu z drzewami, prowadzšce do stopniowego niszczenia konstrukcji maszyny. Komisja podkreœlała, że ani rejestratory dŸwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzajš tezy o wybuchu na pokładzie samolotu.

W czerwcu podkomisja działajšca przy MON na zamkniętym posiedzeniu przedstawiła sejmowej komisji obrony swoje ustalenia. Miały one dotyczyć wyników eksperymentów pirotechnicznych, obrażeń termicznych u ofiar katastrofy oraz kwestii zwišzanych z precyzyjnym sprowadzaniem samolotu na lotnisko w Smoleńsku.

PO uznała, że prezentacja nie zawierała żadnych dowodów na stawiane tezy, zwłaszcza hipotezy wybuchów na pokładzie. Szef MON Antoni Macierewicz zaznaczył, że posiedzenie komisji obrony nie służyło jakimkolwiek ustaleniom, lecz "przedstawieniu materiału dowodowego, który był punktem odniesienia dla prezentacji, jak miała miejsce 10 kwietnia" br., gdy podkomisja przedstawiła swoje ustalenia

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL