Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katastrofa smoleńska

Marsz Pamięci przeszedł bez blokady

PAP/ Marcin Obara
Bez większych incydentów odbyła się 87. miesięcznica katastrofy w Smoleńsku. Wbrew zapowiedziom Obywatele RP i inni kontrmanifestanci wycofali się z planów zablokowania Marszu Pamięci.

W poniedziałek przypadała 87. miesięcznica smoleńska, w której - jak każdego 10. dnia miesišca - udział wzięli w stolicy m.in. politycy PiS i częœć rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Uczestniczyli oni w mszy œw. w archikatedrze Œw. Jana Chrzciciela, skšd pomaszerowali na Krakowskie Przedmieœcie, przed Pałac Prezydencki. Stowarzyszenie "Obywatele RP" zapowiedziało, że zrobi wszystko, by zablokować poniedziałkowy przemarsz uczestników miesięcznicy. Ostatecznie z protestu się wycofało.

21:30

Tak podsumował dzisiejsze obchody nasz reporter na Krakowskim Przedmieœciu Michał Kolanko.

 

21:25

Zarówno uczestnicy Marszu Pamięci, jak i kontrmanifestanci zgromadzeni przez Obywateli RP, rozchodzš się pokojowo.

 

21:15

Policja legitymuje osoby, które uczestniczyły w kontrmiesięcznicy, a teraz stojš nieopodal Pałacu Prezydenckiego.

 

21:13

 

21:08

Jeden ze współorganizatorów kontrmanifestacji Andrzej Woszczyński ogłosił, że "bez żadnego uzasadnienia podeszła do niego policja i wyłšczyła sprzęt nagłaœniajšcy".

 

21:06

Marsz Smoleński tradycyjnie kończy odœpiewanie "Boże coœ Polskę".

 

21:03

Były europoseł PiS Marek Migalski pisze, że wszystko skończy się dziœ "demokratycznie".

 

20:59

Wałęsa wsparł kontrmanifestantów? Można im współczuć - powiedział brat prezydenta, który zginšł w katastrofie pod Smoleńskiem.

 

20:58

Po stronie kontrmanifestantów przemówienia Jarosława Kaczyńskiego w ogóle nie było słychać - prezesa PiS zagłuszyły gwizdy.

 

20:57

- Zwyciężymy! Zwyciężymy! - skanduje tłum po przemówieniu Jarosława Kaczyńskiego.

 

20:56

- Będziemy szli w odwrotnš stronę niż ta, po której prowadzili nas nasi poprzednicy - powiedział Kaczyński, nawišzujšc do rzšdów Platformy Obywatelskiej. - Nie możemy się zawahać, nie możemy zejœć z tej drogi - kontynuował.

 

20:55

- Na szczęœcie państwo polskie jest już demokratyczne, a nie teoretyczne - mówił prezes PiS.

 

20:54

Badania katastrofy smoleńskiej "w skali międzynarodowej sš w toku" - powiedział Kaczyński.

 

20:52

Jarosław Kaczyński... podziękował kontrmanifestantom. Jego zdaniem protesty tylko zwiększyły frekwencję na mszy w archikatedrze i na marszu.

 

20:51

Po pałacem przemawia Jarosław Kaczyński.

 

20:50

"Tak demonstruje gorszy sort" - napisała na twitterze posłanka PO Marta Golbik.

 

20:47

Od Mazurka Dšbrowskiego rozpoczšł się apel pamięci pod Pałacem Prezydenckim.

 

20:45

Wkrótce przemawiać powinien prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

20:43

Czoło Marszu Pamięci dotarło już pod Pałac Prezydencki.

 

20:42

Kontrmanifestacji swoje białe róże kładš także na Grobie Nieznanego Żołnierza. - Składamy te róże jako znak naszej pamięci, o tych pokoleniach, które walczyły o naszš wolnoœć - powiedział Władysław Frasyniuk.

 

20:39

W ten sposób policja blokuje dojœcie do Krakowskiego Przedmieœcia na poprzecznych ulicach.

 

20:36

Kontrmanifestanci na Placu Piłsudskiego odœpiewali hymn państwowy.

 

20:33

Wœród uczestników marszu jest m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz przedstawiciele częœci rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

 

20:31

Na czele marszu pamięci niesiony jest transparent z napisem "Smoleńsk - pamiętamy", powiewajš biało-czerwone flagi.

 

20:28

Kontrmanifestanci nie sš wpuszczani przez policję w okolice placu Zamkowego, udajš się więc w kierunku Placu Piłsudskiego. Odchodzšc wtykajš przyniesione białe róże w radiowozy.

 

20:25

Marsz jest oddzielony od reszty podwójnym kordonem policji - donosi nasz reporter Michał Kolanko.

 

20:23

Z Placu Zamkowego ruszył marsz pamięci.

 

20:22

W marszu uczestniczš stoczniowcy, którzy mieli ewentualnie wynieœć protestujšcego Lecha Wałęsę.

 

20:21

Politycy PiS wyszli już z warszawskiej archikatedry. Marsz pamięci rozpocznie się lada chwila.

 

20:20

Jeszcze podczas zgromadzenia na Placu Zamkowym, odczytano wspólny apel byłego prezydenta Lecha Wałęsy oraz Władysława Frasyniuka. "W obliczy zagrożeń wynikajšcych z serii antydemokratycznych i niekonstytucyjnych decyzji rzšdu Prawa i Sprawiedliwoœci stajemy także i dzisiaj w obronie podstawowych wartoœci należnych każdemu człowiekowi i obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej" - napisano.

"Majšc w pamięci tragiczny wypadek lotniczy pod Smoleńskiem, w którym zginšł prezydent Lech Kaczyński i 95 obywateli, sprzeciwiamy się brutalnemu wykorzystywaniu zmarłych do bieżšcych celów politycznych" - podkreœlili autorzy apelu. "Stajemy w obronie naszych dzieci i ich dzieci, którym należy się prawo do wolnej, demokratycznej i nowoczesnej ojczyzny na miarę XXI wieku" - dodano.

 

20:15

- To spirala, która w jakimœ sensie degeneruje ten marsz smoleński. To cišgle żałoba. To coœ tak nieprzyjemnego, że gdyby opozycja zrezygnowała, wszyscy byliby zadowoleni - stwierdziła w TVN24 socjolog Jadwiga Staniszkis. - Tam nie ma żałoby, jest groteska - odpowiedział Ludwik Dorn.

 

20:12

Na Placu Zamkowym pozostała już niemal tylko policja. - Wystawiamy ich do wiatru. Zostawiamy ich z policjš - skandowali uczestnicy kontrmanifestacji, przemieszczajšc się w kierunku ulicy Senatorskiej.

 

20:09

Organizatorzy z Obywateli RP wezwali uczestników kontrmanifestacji do opuszczenia placu Zamkowego. - Plac Zamkowy jest już prawie pusty - donosi nasz reporter Michał Kolanko.

 

20:07

- Apeluję, by jednoczyły nas wartoœci, nie możemy kierować się strachem - mówił do zgromadzonych na Placu Zamkowym Władysław Frasyniuk. Wyraził gotowoœć do debaty z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim do debaty o tym, jaka ma być Polska.

 

20:03

W pewnym momencie pod Kolumnš Zygmnuta jeden z organizatorów powitał dwie córki byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Zebrani odpowiedzieli skandowaniem: "Lech Wałęsa, Lech Wałęsa". Sam były prezydent nie weŸmie udziału w kontrmanifestacji, przebywa w szpitalu.

 

20:00

Wokół Kolumny Zygmunta zebrali się uczestnicy organizowanej przez stowarzyszenie Obywatele RP kontramanifestacji.

Wœród zebranych sš m.in. b. opozycjoniœci z czasów PRL: Władysław Frasyniuk, Henryk Wujec, Jan Lityński. Obecni sš również b. premier Włodzimierz Cimoszewicz, b. lider KOD Mateusz Kijowski, Marta Lempart (pomysłodawczyni Ogólnopolskiego Strajku Kobiet), sš także politycy Nowoczesnej - lider partii Ryszard Petru, Joanna Scheuring-Wielgus, Joanna Schmidt i Jerzy Meysztowicz.

 

19:26

W mszy odprawianej w warszawskiej archikatedrze uczestniczš m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz przedstawiciele rodzin pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej.

19:20

Na Krakowskim Przedmieœciu sš już politycy Platformy Obywatelskiej: m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, Iwona Œledzińska-Katarasińska, Dorota Niedziela czy Tomasz Siemoniak. Jest też m.in. lider Nowoczesnej Ryszard Petru oraz były szef KOD Mateusz Kijowski.

 

19:16

Rano wzdłuż Krakowskiego Przedmieœcia, prawie od wysokoœci koœcioła œw. Anny do ul. Karowej, rozstawiono metalowe barierki, wygrodzona została również droga z pobliskiego koœcioła przed Pałac Prezydencki. Na wysokoœci hotelu Bristol przejazd przez Krakowskie Przedmieœcie został zamknięty. Teren zabezpieczajš policjanci.

 

19:10

W czerwcu, podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej, kilkadziesišt osób usiadło w poprzek jezdni, próbujšc w ten sposób zatrzymać przemarsz uczestników Marszu Pamięci przed Pałac Prezydencki. Policja skierowała po tym wydarzeniu ponad 90 wniosków do sšdu za blokowanie jezdni na drodze marszu.

W czerwcu, podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej, kilkadziesišt osób usiadło w poprzek jezdni, próbujšc w ten sposób zatrzymać przemarsz uczestników Marszu Pamięci przed Pałac Prezydencki. Policja skierowała po tym wydarzeniu ponad 90 wniosków do sšdu za blokowanie jezdni na drodze marszu.

ródło: rp.pl/ PAP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL