Katastrofa smoleńska

Marsz Pamięci przeszedł bez blokady

PAP/ Marcin Obara
Bez większych incydentów odbyła się 87. miesięcznica katastrofy w Smoleńsku. Wbrew zapowiedziom Obywatele RP i inni kontrmanifestanci wycofali się z planów zablokowania Marszu Pamięci.

W poniedziałek przypadała 87. miesięcznica smoleńska, w której - jak każdego 10. dnia miesiąca - udział wzięli w stolicy m.in. politycy PiS i część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Uczestniczyli oni w mszy św. w archikatedrze Św. Jana Chrzciciela, skąd pomaszerowali na Krakowskie Przedmieście, przed Pałac Prezydencki. Stowarzyszenie "Obywatele RP" zapowiedziało, że zrobi wszystko, by zablokować poniedziałkowy przemarsz uczestników miesięcznicy. Ostatecznie z protestu się wycofało.

21:30

Tak podsumował dzisiejsze obchody nasz reporter na Krakowskim Przedmieściu Michał Kolanko.

 

21:25

Zarówno uczestnicy Marszu Pamięci, jak i kontrmanifestanci zgromadzeni przez Obywateli RP, rozchodzą się pokojowo.

 

21:15

Policja legitymuje osoby, które uczestniczyły w kontrmiesięcznicy, a teraz stoją nieopodal Pałacu Prezydenckiego.

 

21:13

 

21:08

Jeden ze współorganizatorów kontrmanifestacji Andrzej Woszczyński ogłosił, że "bez żadnego uzasadnienia podeszła do niego policja i wyłączyła sprzęt nagłaśniający".

 

21:06

Marsz Smoleński tradycyjnie kończy odśpiewanie "Boże coś Polskę".

 

21:03

Były europoseł PiS Marek Migalski pisze, że wszystko skończy się dziś "demokratycznie".

 

20:59

Wałęsa wsparł kontrmanifestantów? Można im współczuć - powiedział brat prezydenta, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

 

20:58

Po stronie kontrmanifestantów przemówienia Jarosława Kaczyńskiego w ogóle nie było słychać - prezesa PiS zagłuszyły gwizdy.

 

20:57

- Zwyciężymy! Zwyciężymy! - skanduje tłum po przemówieniu Jarosława Kaczyńskiego.

 

20:56

- Będziemy szli w odwrotną stronę niż ta, po której prowadzili nas nasi poprzednicy - powiedział Kaczyński, nawiązując do rządów Platformy Obywatelskiej. - Nie możemy się zawahać, nie możemy zejść z tej drogi - kontynuował.

 

20:55

- Na szczęście państwo polskie jest już demokratyczne, a nie teoretyczne - mówił prezes PiS.

 

20:54

Badania katastrofy smoleńskiej "w skali międzynarodowej są w toku" - powiedział Kaczyński.

 

20:52

Jarosław Kaczyński... podziękował kontrmanifestantom. Jego zdaniem protesty tylko zwiększyły frekwencję na mszy w archikatedrze i na marszu.

 

20:51

Po pałacem przemawia Jarosław Kaczyński.

 

20:50

"Tak demonstruje gorszy sort" - napisała na twitterze posłanka PO Marta Golbik.

 

20:47

Od Mazurka Dąbrowskiego rozpoczął się apel pamięci pod Pałacem Prezydenckim.

 

20:45

Wkrótce przemawiać powinien prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

20:43

Czoło Marszu Pamięci dotarło już pod Pałac Prezydencki.

 

20:42

Kontrmanifestacji swoje białe róże kładą także na Grobie Nieznanego Żołnierza. - Składamy te róże jako znak naszej pamięci, o tych pokoleniach, które walczyły o naszą wolność - powiedział Władysław Frasyniuk.

 

20:39

W ten sposób policja blokuje dojście do Krakowskiego Przedmieścia na poprzecznych ulicach.

 

20:36

Kontrmanifestanci na Placu Piłsudskiego odśpiewali hymn państwowy.

 

20:33

Wśród uczestników marszu jest m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz przedstawiciele części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

 

20:31

Na czele marszu pamięci niesiony jest transparent z napisem "Smoleńsk - pamiętamy", powiewają biało-czerwone flagi.

 

20:28

Kontrmanifestanci nie są wpuszczani przez policję w okolice placu Zamkowego, udają się więc w kierunku Placu Piłsudskiego. Odchodząc wtykają przyniesione białe róże w radiowozy.

 

20:25

Marsz jest oddzielony od reszty podwójnym kordonem policji - donosi nasz reporter Michał Kolanko.

 

20:23

Z Placu Zamkowego ruszył marsz pamięci.

 

20:22

W marszu uczestniczą stoczniowcy, którzy mieli ewentualnie wynieść protestującego Lecha Wałęsę.

 

20:21

Politycy PiS wyszli już z warszawskiej archikatedry. Marsz pamięci rozpocznie się lada chwila.

 

20:20

Jeszcze podczas zgromadzenia na Placu Zamkowym, odczytano wspólny apel byłego prezydenta Lecha Wałęsy oraz Władysława Frasyniuka. "W obliczy zagrożeń wynikających z serii antydemokratycznych i niekonstytucyjnych decyzji rządu Prawa i Sprawiedliwości stajemy także i dzisiaj w obronie podstawowych wartości należnych każdemu człowiekowi i obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej" - napisano.

"Mając w pamięci tragiczny wypadek lotniczy pod Smoleńskiem, w którym zginął prezydent Lech Kaczyński i 95 obywateli, sprzeciwiamy się brutalnemu wykorzystywaniu zmarłych do bieżących celów politycznych" - podkreślili autorzy apelu. "Stajemy w obronie naszych dzieci i ich dzieci, którym należy się prawo do wolnej, demokratycznej i nowoczesnej ojczyzny na miarę XXI wieku" - dodano.

 

20:15

- To spirala, która w jakimś sensie degeneruje ten marsz smoleński. To ciągle żałoba. To coś tak nieprzyjemnego, że gdyby opozycja zrezygnowała, wszyscy byliby zadowoleni - stwierdziła w TVN24 socjolog Jadwiga Staniszkis. - Tam nie ma żałoby, jest groteska - odpowiedział Ludwik Dorn.

 

20:12

Na Placu Zamkowym pozostała już niemal tylko policja. - Wystawiamy ich do wiatru. Zostawiamy ich z policją - skandowali uczestnicy kontrmanifestacji, przemieszczając się w kierunku ulicy Senatorskiej.

 

20:09

Organizatorzy z Obywateli RP wezwali uczestników kontrmanifestacji do opuszczenia placu Zamkowego. - Plac Zamkowy jest już prawie pusty - donosi nasz reporter Michał Kolanko.

 

20:07

- Apeluję, by jednoczyły nas wartości, nie możemy kierować się strachem - mówił do zgromadzonych na Placu Zamkowym Władysław Frasyniuk. Wyraził gotowość do debaty z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim do debaty o tym, jaka ma być Polska.

 

20:03

W pewnym momencie pod Kolumną Zygmnuta jeden z organizatorów powitał dwie córki byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Zebrani odpowiedzieli skandowaniem: "Lech Wałęsa, Lech Wałęsa". Sam były prezydent nie weźmie udziału w kontrmanifestacji, przebywa w szpitalu.

 

20:00

Wokół Kolumny Zygmunta zebrali się uczestnicy organizowanej przez stowarzyszenie Obywatele RP kontramanifestacji.

Wśród zebranych są m.in. b. opozycjoniści z czasów PRL: Władysław Frasyniuk, Henryk Wujec, Jan Lityński. Obecni są również b. premier Włodzimierz Cimoszewicz, b. lider KOD Mateusz Kijowski, Marta Lempart (pomysłodawczyni Ogólnopolskiego Strajku Kobiet), są także politycy Nowoczesnej - lider partii Ryszard Petru, Joanna Scheuring-Wielgus, Joanna Schmidt i Jerzy Meysztowicz.

 

19:26

W mszy odprawianej w warszawskiej archikatedrze uczestniczą m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz przedstawiciele rodzin pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej.

19:20

Na Krakowskim Przedmieściu są już politycy Platformy Obywatelskiej: m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Dorota Niedziela czy Tomasz Siemoniak. Jest też m.in. lider Nowoczesnej Ryszard Petru oraz były szef KOD Mateusz Kijowski.

 

19:16

Rano wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia, prawie od wysokości kościoła św. Anny do ul. Karowej, rozstawiono metalowe barierki, wygrodzona została również droga z pobliskiego kościoła przed Pałac Prezydencki. Na wysokości hotelu Bristol przejazd przez Krakowskie Przedmieście został zamknięty. Teren zabezpieczają policjanci.

 

19:10

W czerwcu, podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej, kilkadziesiąt osób usiadło w poprzek jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz uczestników Marszu Pamięci przed Pałac Prezydencki. Policja skierowała po tym wydarzeniu ponad 90 wniosków do sądu za blokowanie jezdni na drodze marszu.

W czerwcu, podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej, kilkadziesiąt osób usiadło w poprzek jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz uczestników Marszu Pamięci przed Pałac Prezydencki. Policja skierowała po tym wydarzeniu ponad 90 wniosków do sądu za blokowanie jezdni na drodze marszu.

Źródło: rp.pl/ PAP

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL