Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katastrofa smoleńska

Macierewicz: badania dotyczšce katastrofy smoleńskiej potrwajš jeszcze przynajmniej rok

PAP/Paweł Supernak
Badania dotyczšce przyczyn katastrofy smoleńskiej potrwajš jeszcze przynajmniej rok – powiedział w sobotę w Spale minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. „Będš wymagać czasu i pieniędzy, ale muszš zostać dokonane, dla odzyskania honoru państwa polskiego” - podkreœlił szef MON.

„Te badania potrwajš jeszcze jakiœ czas, potrwajš jeszcze przynajmniej rok, aby można było przedstawić pełen materiał dowodowy nie tylko obrazujšcy jak przebiegała katastrofa smoleńska, ale także pokazujšcy to w sposób uzasadniony badaniami najlepszych instytutów œwiata, nie zawsze polskich, często amerykańskich” – powiedział Macierewicz podczas wystšpienia na ZjeŸdzie Klubów "Gazety Polskiej".

„Żeby to wszystko zostało zrobione, potrzebne będš pienišdze i czas. Ten wysiłek musi być zrealizowany po to, byœmy mogli te kartę zamknšć, nie tracšc honoru narodowego” – podkreœlił Macierewicz.

Zaznaczył, że wyjaœnienie prawdziwych przyczyn katastrofy jest warunkiem niepodległoœci państwa polskiego, bo jeœli tego nie uczynimy, inni zrobiš to za nas. „Zrobi to pan Putin, pan Morozow, pani Anodina” – mówił do uczestników zjazdu w Spale. „Oni to zrobiš, by oskarżyć nas raz jeszcze” – podkreœlał.

„Obowišzkiem państwa polskiego jest samodzielne wyjaœnienie tego dramatu, bo dziœ sytuacja wyglšda tak, że większoœć mediów przeczy oczywistym faktom, większoœć naukowców im przeczy” – mówił.

Apelował do naukowców, którzy prowadzili wczeœniej badania nad katastrofš smoleńskš: „sišdŸcie nad tymi dokumentami, które w wyniku ciężkiej pracy pokazujš, co się naprawdę wydarzyło”.

„SišdŸcie nad tymi analizami, które pokazujš, że zanim samolot uderzył w ziemię, doszło do awarii silników; zanim samolot uderzył w ziemię, doszło do awarii generatora; zanim samolot uderzył w ziemię, doszło do awarii całego zasilania elektrycznego tego samolotu” - mówił minister.

„Ta katastrofa dokonała się w powietrzu. Nikt z uczciwych naukowców nie miał co do tego wštpliwoœci, a wy się boicie spojrzeć prawdzie w oczy i powiedzieć: +tak, mój dorobek profesorski potwierdza te proste fakty+” – mówił, kierujšc słowa do naukowców, którzy doszli wczeœniej do innych wniosków. „Nie proszę was o patriotyzm, proszę was o sumienie naukowca” – dodał.

Podkreœlał, że trwa i prowadzona jest od dawna wojna informacyjna Rosji przeciw wolnym narodom. Dziękował "Gazecie Polskiej", Telewizji Trwam i innym mediom niepodległoœciowym, za przedstawianie prawdy. Apelował, by nie poddawać się manipulacjom i wojnie informacyjnej. „Poznacie prawdę i ona nas wyzwoli” – podkreœlił minister obrony.

Szef MON zauważył, że rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej już "kilkakrotnie musiały stawać nad otwartymi grobami". Jego zdaniem odmówiono im "najbardziej podstawowego prawa" do "uczciwego, całkowitego, rzeczywistego pochowania swoich najbliższych". "Tego prawa im odmówiono zamykajšc trumny i grożšc, że ich nie wolno otwierać" - dodał.

"Dzisiaj człowiek, który wtedy, jako marszałek Sejmu, pełnił funkcję prezydenta Rzeczypospolitej, mówi: +Przecież wszyscy wiedzieliœmy, co Rosjanie tam robili, wszyscy od poczštku to widzieli+. On to wiedział i milczał? To tak było, panie prezydencie Komorowski, pan wiedział, co się działo?" - zapytał szef MON.

"Bo jeżeli tak jest naprawdę i jeżeli to nie jest tylko taka retoryka, która ma bezczelnoœciš, brutalnoœciš, niebywałym w kulturze polskiej chamstwem, pokryć własnš winę i odpowiedzialnoœć, jeżeli pan wiedział, to rzeczywiœcie byłoby dla pana lepiej, żeby sam się pan zgłosił do prokuratora" - ocenił Antoni Macierewicz.

Były prezydent Bronisław Komorowski, odnoszšc się do kwestii identyfikacji ofiar katastrofy smoleńskiej, mówił na poczštku czerwca na antenie Polsat News: "Wszyscy doskonale wiedzieli, że Rosjanie szukali ciał i składali wedle tego, jak im się wydawało, że to pasuje – jeden fragment do drugiego. Tysišce błędów było, tylko o tym wszyscy wiedzieli, ale kiedy Prawu i Sprawiedliwoœci zależało na uroczystych pogrzebach, to tego nie podnoszono, mimo że doskonale zdawali sobie z tego sprawę".

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystoœci z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL