Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katastrofa smoleńska

W Żytomierzu odsłonięto tablicę Lecha Kaczyńskiego

Wikimedia Commons/GNU Free Documentation License/Archiwum Kancelarii Prezydenta RP
W Żytomierzu na Ukrainie odsłonięto tablicę upamiętniajšcš prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. W uroczystoœci wzięli udział przedstawiciele Prezydenta RP, Sejmu oraz władz ukraińskich.

Tablica znajduje się na budynku z numerem jeden na ulicy Lecha Kaczyńskiego, nazwanej jego imieniem w 2016 roku.

„Pamięci Lecha Kaczyńskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Przyjaciela Ukrainy” – głosi umieszczony na tablicy napis.

Odsłonięcia tablicy dokonali m.in. minister w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i wicepremier Ukrainy Hennadij Zubko.

Minister Kwiatkowski mówišc o uroczystoœci, stwierdził: „To przypomina rolę i pokazuje Polakom, ale przecież także Ukraińcom, tym wszystkim, którzy mieszkajš tutaj na ŻytomierszczyŸnie, jakie znaczenie dla relacji polsko-ukraińskich miał i co wniósł prezydent Lech Kaczyński. (…) Dzisiaj widzimy, że to wszystko, co robił Lech Kaczyński, spotkało się ze zrozumieniem i wdzięcznoœciš”.

Wicemarszałek Terlecki odniósł się do relacji polsko-ukraińskich. „Stosunki polsko–ukraińskie miewajš takie słabsze chwile, ale generalnie przecież chodzi nam o to, żeby były jak najlepsze. Myœlę, że chodzi o to obu stronom i taka uroczystoœć jak dzisiaj jest okazjš, żeby przypominać, że zarówno w nie tak dawnej przeszłoœci – jak ta za prezydentury Lecha Kaczyńskiego - jak i dziœ, współpraca Polski z Ukrainš jest kluczowa dla bezpieczeństwa, rozwoju regionu”.

Wicepremier ukraińskiego rzšdu przypomniał o działaniach prezydenta Lecha Kaczyńskiego na rzecz integracji europejskiej Ukrainy. „Zrobił bardzo dużo, żeby Ukraina była dziœ krajem europejskim. (…) Lech Kaczyński zawsze wspierał Ukrainę. Był człowiekiem, który żył przyszłoœciš” - powiedział.

Tablica powstała dzięki wieloletnim staraniom działajšcego w Żytomierzu Zjednoczenia Szlachty Polskiej, a ufundowała jš Fundacja Wolnoœć i Demokracja.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL