Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katastrofa smoleńska

Ambasador USA o wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej: nie widzimy nic więcej, co moglibyśmy zrobić

Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Stany Zjednoczone zrobiły wszystko, co mogły, aby udzielić pomocy ws. wyjaœniania katastrofy smoleńskiej i przekazać te - doœć ograniczone - informacje, którymi dysponowaliœmy; nie widzimy nic więcej, co moglibyœmy zrobić - mówi PAP ambasador USA w Polsce Paul W. Jones.

Wsparcie Ameryki dla prób wyjaœnienia katastrofy smoleńskiej było jednym z tematów œrodowych rozmów ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.

Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones w wywiadzie dla PAP był pytany, jak Stany Zjednoczone odpowiedzš na ten apel i czy w sprawie œledztwa smoleńskiego istnieje jakieœ pole do polsko-amerykańskiej współpracy.

"To była niesłychana tragedia dla Polski i dla jej obywateli: utrata prezydenta i pierwszej damy, utrata wszystkich 96 osób, które znajdowały się na pokładzie samolotu. To coœ, co trudno w pełni pojšć i zrozumieć jakiemukolwiek innemu krajowi. Minister Waszczykowski poruszył ten temat i był on podnoszony na szeregu spotkań w czasie mojej półtorarocznej misji w Warszawie" - powiedział ambasador.

"Stany Zjednoczone zrobiły wszystko, co mogły, aby udzielić pomocy i przekazać te - doœć ograniczone - informacje, którymi dysponowaliœmy, ale czujemy, że daliœmy swój wkład do pierwotnego dochodzenia. Zapewniliœmy, aby te same informacje, dotyczšce pomocy, której byliœmy w stanie udzielić, dotarły również do polskich władz po zmianie rzšdu" - mówił.

"Nie widzimy nic więcej, co moglibyœmy zrobić. Przekazaliœmy Polsce wszystko, co mieliœmy i co mogliœmy przekazać. Rozumiemy jednak, jak wielka była to tragedia i rozumiemy, dlaczego jest to w Polsce w dalszym cišgu temat, który budzi emocje" - podkreœlił dyplomata.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL