Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katastrofa smoleńska

Członkowie podkomisji smoleńskiej odpowiadali na pytania w czasie wideoczatu na portalu niezalezna.pl

PAP, Paweł Supernak
Będziemy chcieli jechać do Smoleńska - zapowiedział dr Wacław Berczyński, przewodniczšcy podkomisji ds. ponownego badania katastrofy smoleńskiej. Mówił także, że podkomisja nie ma zaufania do rzetelnoœci remontu Tu-154M z 2009 r. w Rosji.

- Nie mieliœmy możliwoœci jechać na miejsce katastrofy, które zostało całkowicie zmienione - przyznał Berczyński w poniedziałek póŸnym wieczorem podczas wideoczatu na portalu Niezalezna.pl. - Będziemy chcieli tam jechać - dodał. Zaznaczył, że możliwe jest odtworzenie charakterystyki miejsca na podstawie zdjęć. - I to będziemy robili - zapowiedział.

Wiceszef podkomisji dr Kazimierz Nowaczyk podkreœlił, że najbardziej istotna jest dokumentacja miejsca danego wypadku bezpoœrednio po zdarzeniu. Jak mówił, komisja Millera pojawiła się tam 11 kwietnia 2010 r. i zrobiła ok. 100 zdjęć - Nowaczyk okreœlił je mianem "zdjęć pamištkowych", a nie dokumentacyjnych. - Panowie z komisji Millera w gruncie rzeczy dokumentowali swojš obecnoœć na wrakowisku - dodał.

- Skoro wybuch jest możliwy, to dlaczego rejestratory nie zanotowały zmiany ciœnienia w samolocie? - pytał internauta. - Prawdopodobnie nie zdšżyły - odpowiedział Berczyński. Z kolei na pytanie, czemu urzšdzenia nagrywajšce nie nagrały odgłosu wybuchu, prof. Ewa Anna Gruszczyńska-Ziółkowska odparła, że urzšdzenia nie zdšżyły nagrać odgłosu wybuchu, bo "fala dŸwięku jest póŸniejsza od siły wybuchu".

Internauci pytali, czy istniejš relacje œwiadków wskazujšce na głoœny wybuch samolotu. - Mamy nagrane zeznania œwiadków potwierdzajšce błysk, wybuch, upadek samolotu. To jest chyba kilkanaœcie osób, mamy zeznania naszego pilota, pana Wosztyla (por. Artur Wosztyl, pilot Jak-a-40, który lšdował w smoleńsku przed tupolewem - PAP). Mamy te zeznania i bierzemy je pod uwagę - odpowiedział Berczyński. Na pytanie, czemu przy wybuchu na zewnštrz nie wypadły okna Tu-154M, Berczyński odparł, że okna samolotu sš umieszczone inaczej niż normalne - znajdujš się w uszczelkach i wypadajš dopiero wtedy, gdy rama okna ulegnie zniszczeniu.

Odpowiadajšc na pytania internautów, Berczyński mówił, że większoœć foteli z reguły wytrzymuje uderzenie samolotu o ziemię, a ich zniszczenia sš "relatywnie nieznaczne". - W tym wypadku ani jeden fotel nie był niezniszczony; to jest bardzo charakterystyczne dla wybuchu - dodał.

Inne pytanie dotyczyło remontu Tu-154M w Samarze w Rosji w 2009 r. "Czy dokumentacja poremontowa tupolewa w zakładach Aviakor wskazuje na możliwoœć niedopatrzeń przy przeglšdzie wspomnianych w filmie psujšcych się systemów samolotu?" - brzmiało pytanie. Podczas zaprezentowanego po południu przez podkomisję filmu relacjonujšcego jej dotychczasowe ustalenia wskazano m.in., że prawdopodobnym powodem niemożnoœci natychmiastowego odejœcia na drugi kršg była seria awarii, rozpoczęta ok. 2,5 km od lotniska. - Nie mamy zaufania do rzetelnoœci wykonania remontu. Wiemy na pewno, że remont był wykonany bez właœciwego nadzoru - odpowiedział Berczyński. Nowaczyk dodał, iż "wiadomo, że samolot nadzorował i pilnował jeden oficer z polskich służb przez 24 godziny siedem dni w tygodniu".

Internauta pytał, czy "do zrobienia bomby termobarycznej można użyć trotylu". = Moim zdaniem nie - odpowiedział Berczyński. Inny z członków podkomisji dodał zaœ, że najczęœciej stosowanym "materiałem poœrednim" sš heksogen i oktogen, ale trotyl też "może być stosowany".

"Czy w œwietle przeprowadzonych testów można przypuszczać, że ktoœ mógł przeżyć tę katastrofę?" - brzmiało kolejne z pytań. - Myœlę, że nie. Wybuch, który rozbił samolot nie pozwoliłby nikomu przeżyć - odpowiedział Berczyński.

Podkomisja nie jest w stanie na razie okreœlić, kiedy mogš skończyć się jej badania. Nowaczyk wskazał, że podkomisja jest nie tylko zobligowana do wykazania w jaki sposób najprawdopodobniej przebiegała katastrofa, ale także jest zobligowana do "zaprzeczenia innym hipotezom", sprawdzenia tych innych hipotez. - Musimy również sprawdzić te inne hipotezy, których dowodzenie nie było przeprowadzone w prawidłowy i zgodny z wszelkimi regułami sposób - zaznaczył.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL