Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katastrofa smoleńska

Stolica: Ratusz wydał 16 zakazów zgromadzeń w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Fotorzepa/Paweł Majewski
W 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim odbędš się tylko uroczystoœci państwowe organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; stołeczny ratusz wydał 16 zakazów dla innych zgromadzeń - powiedział PAP rzecznik miasta Bartosz Milczarczyk.

Rzecznik ratusza wskazał, że wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński skierował do ratusza pismo, w którym poinformował prezydent Warszawy o organizacji państwowych obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Milczarczyk dodał, że Biuro Ochrony Rzšdu wskazało, że w zwišzku z organizacjš planowanych obchodów, działaniami ochronnymi objęte zostanš strefy bezpieczeństwa w rejonach: ul. Krakowskie Przedmieœcie (od ul. Karowej do placu Zamkowego), plac Zamkowy, ul. Œwiętojańska i ul. Kanonia. BOR podkreœlił, że działania ochronne majš polegać w szczególnoœci na wygrodzeniu wskazanych stref bezpieczeństwa, które rozpocznie się 8 kwietnia 2017 r. - powiedział rzecznik miasta.

"Teren, o którym mówimy i który wskazał wicepremier Gliński, jest terenem wygrodzonym, wyłšczonym i nie jest terenem ogólnodostępnym. W zwišzku z czym nie mogš na tym terenie odbywać się zgromadzenia" - mówił.

Strefa wydzielona obejmie ul. Krakowskie Przedmieœcie, na odcinku od ul. Karowej do wysokoœci pomnika Adama Mickiewicza.

Milczarczyk poinformował, że ratusz wydał w sumie 16 zakazów zgromadzeń, w tym - jak podkreœlił - 10 zostało zgłoszonych przez œrodowiska zwišzane z PiS-em. Swoje demonstracje chcieli zorganizować też m.in. Obywatele RP, Solidarni 2010 oraz Samoobrona.

Rzecznik miasta dodał, że w pobliżu (przy Skwerze Hoovera) odbędzie się demonstracja poparcia dla przewodniczšcego Rady Europejskiej Donalda Tuska, jednak - jak zaznaczył - wskazane miejsce nie jest objęte wygrodzeniem.

Na potrzeby organizacji uroczystoœci - jak powiedział Milczarczyk - opracowany został projekt zmian w organizacji ruchu. Rzecznik zwrócił także uwagę, że już wczeœniej ratusz wydawał tego typu zakazy, m.in. w 2012 r. - zakaz zwišzany ze strefš kibica Euro 2012, a w 2014 r. pięć zakazów - cztery dotyczyły wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy i obchodów 25-lecia polskiej wolnoœci, a jeden - obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystoœci 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieœciu w Warszawie rozpocznš się od mszy œw. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Koœciele seminaryjnym - wynika z programu zamieszczonego w pištek na stronie internetowej PiS. Następnie odbędzie się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim.

O godz. 16.30 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano wystšpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Wieczorem, o godz. 19, w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa œw. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona msza œw., po której pod Pałac Prezydencki przejdzie Marsz Pamięci. O godz. 21 przed Pałacem Prezydenckim, po apelu pamięci, wystšpi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystoœci z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL