Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katastrofa smoleńska

Szef MON: rosyjska odpowiedzialność za katastrofę smoleńskš - przesšdzona

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Odpowiedzialnoœć strony rosyjskiej za katastrofę smoleńskš oraz odpowiedzialnoœć Donalda Tuska za oddanie postępowania w tej sprawie Rosjanom sš przesšdzone - oœwiadczył w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy" szef MON Antoni Macierewicz.

Minister powiedział, że wiemy bardzo dużo o tym, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. "Dotychczasowe prace komisji przesšdzajš w sposób niezbity o odpowiedzialnoœci rosyjskiej za katastrofę smoleńskš i o odpowiedzialnoœci Donalda Tuska za oddanie postępowania w tej sprawie Rosjanom" - powiedział Macierewicz.

Dopytywany dodał: "Opinia publiczna otrzyma wkrótce dokładne i całoœciowe wyjaœnienie mechanizmów, które doprowadziły do katastrofy. Będzie to wyjaœnienie przyczyn technicznych tragedii oraz wskazanie odpowiedzialnoœci za działania i zaniechania w zwišzku ze œledztwem smoleńskim. Tak jak w pierwszej kwestii sprawstwo Rosjan, tak w drugiej - Donalda Tuska sš przesšdzone".

Zdaniem Macierewicza "opór wobec idei wyjaœnienia tej sprawy powoduje, że częœć polityków oraz mediów jest gotowa poruszyć niebo i ziemię, by tylko przeszkodzić naszemu dšżeniu do prawdy". "ródłem tej szczególnej +niechęci+ jest prawdopodobnie - bo trudno mi znaleŸć innš przyczynę - strach przed prawdš" - ocenił minister.

Macierewicz, pytany o wypowiedŸ, w której nazwał katastrofę smoleńskš jednym z etapów rosyjskiej agresji, oœwiadczył, że i tak był w tej sprawie bardzo ostrożny. "Każde państwo eksponuje te elementy rosyjskiej agresji, które najbardziej godzš w jego bezpieczeństwo. Dlatego œmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, całej elity polskiej armii i polityki jest tym wydarzeniem, o którym musimy mówić zawsze, gdy jest czyniony bilans rozliczeń między Rosjš a Zachodem" - argumentował szef MON.

Macierewicz skrytykował też swoich poprzedników w MON w latach 2011-15 - ministra Tomasza Siemoniaka i wiceministra Czesława Mroczka (obaj PO). "Oskarżam o działanie na szkodę polskiej racji stanu panów Siemoniaka i Mroczka, którzy mianowali i akceptowali byłego funkcjonariusza WSW na stanowisku rektora Akademii Obrony Narodowej, którzy tolerowali korupcję w wojsku, którzy zmniejszyli liczebnoœć polskiej armii w czasach, gdy zagrożenie ze wschodu wzrastało, którzy oskarżali polskich pilotów o tragedię smoleńskš, choć musieli wiedzieć, że winę za to ponoszš Rosjanie" - powiedział Macierewicz.

W listopadzie 2015 r., tuż po objęciu stanowiska szefa MON, Macierewicz odwołał rektora-komendanta AON gen. dyw. Bogusława Packa. Generał na poczštku kariery w wojski służył w Wojskowej Służbie Wewnętrznej.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL