Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katalonia

Puigdemont wzywa Rajoya do zaakceptowania wyników wyborów w Katalonii

AFP
Były premier Katalonii Carles Puigdemont wezwał w sobotę hiszpańskiego premiera Mariano Rajoya do zaakceptowania wyników grudniowych wyborów do regionalnego parlamentu Katalonii i rozmów z "prawowitym rzšdem" tego hiszpańskiego regionu.

"Przemówiły urny i przemówiła demokracja, każdy miał możliwoœć wyrażenia swoich poglšdów. Na co czeka Rajoy, by zaakceptować wyniki?" - powiedział Puigdemont, odnoszšc się do wyborów regionalnych w orędziu noworocznym do mieszkańców Katalonii. Według polityka Katalończycy pokazali, że sš "dojrzałym demokratycznym społeczeństwem, które uzyskało prawo bycia republikš"

Puigdemont wezwał również Rajoya do negocjacji z liderami partii proniepodległoœciowych. Nazwał hańbš dla Hiszpanii jako państwa członkowskiego UE, że były wiceprezydent Katalonii Oriol Junqueras oraz inni liderzy partii popierajšcych secesję "wcišż przebywajš w więzieniu z powodów politycznych".

Wystšpienie nagrane zostało w Belgii, gdzie Puigdemont przebywa od 30 paŸdziernika, gdy wraz z czteroma byłymi ministrami swego rzšdu schronił się przed aresztowaniem. W zwišzku z działaniami na rzecz niepodległoœci, w tym organizacjš referendum, politycy oskarżeni sš w Hiszpanii m.in. o rebelię.

W orędziu opublikowanym w mediach społecznoœciowych Puigdemont przemawiał na tle flag Katalonii i UE.

21 grudnia w Katalonii odbyły się rozpisane przez władze centralne przedterminowe wybory regionalne, w których ponownie większoœć w katalońskim parlamencie zdobyły partie proniepodległoœciowe. Obecnie muszš się one porozumieć w celu utworzenia rzšdu.

Po referendum niepodległoœciowym na mocy decyzji władz w Madrycie z 28 paŸdziernika autonomia Katalonii została ograniczona, a gabinet katalońskiego premiera Puigdemonta został zdymisjonowany. Nastšpiło to dzień po przyjęciu przez regionalny parlament w Barcelonie w tajnym głosowaniu rezolucji o ustanowieniu niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL