Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katalonia

Puigdemont wygłosi z Belgii orędzie noworoczne do mieszkańców Katalonii

AFP
Zdymisjonowany premier Katalonii Carles Puigdemont do poczštku stycznia nie zamierza opuszczać Belgii, gdzie pod koniec paŸdziernika schronił się przed hiszpańskim wymiarem sprawiedliwoœci. To stamtšd zamierza wygłosić orędzie noworoczne do mieszkańców Katalonii.

Wybrany w przedterminowych wyborach parlament Katalonii zbierze się na pierwszej sesji 17 stycznia. Może na niej zabraknšć byłego szefa regionalnego rzšdu Puigdemonta, który przebywa w Brukseli.

Termin inauguracyjnej sesji nowego parlamentu Katalonii, powstałego w rezultacie wyborów z 21 grudnia, ogłosił w pištek premier Hiszpanii Mariano Rajoy. Zapowiedział, że jego rzšd jest gotowy do rozmów z nowymi władzami Katalonii. Zaznaczył jednak, że muszš one postępować zgodnie z obowišzujšcym w Hiszpanii prawem.

Według dziennika “El Pais”, powołujšcego się na Ÿródła w rzšdzie Hiszpanii, przedstawiciele gabinetu Rajoya przeprowadzili już rozmowy ze wszystkimi ugrupowaniami, które weszły do nowego parlamentu Katalonii, z wyjštkiem Kandydatury Jednoœci Ludowej (CUP).

Nazajutrz po wyborach w Katalonii lider lewicowego i separatystycznego CUP Carles Riera zapowiedział, że poprze Carlesa Puigdemonta, którego blok wyborczy Razem dla Katalonii (Junts per Catalunya) ma największe szanse na utworzenie większoœciowego rzšdu. Zastrzegł jednak, że ten musi realizować program budowania Republiki Katalonii. Scenariusz taki jest odrzucany przez Madryt.

Wybory w Katalonii wygrała Partia Obywatelska (Ciudadanos), zapewniajšc sobie 37 miejsc w 135-osobowym parlamencie. Do katalońskiej izby wejdš jeszcze Razem dla Katalonii (34 mandaty), Republikańska Lewica Katalonii (32 mandaty), socjaliœci (17 mandatów), lewacka Wspólna Katalonia (8 mandatów), a także CUP (4 mandaty) i Partia Ludowa (3 mandaty).

Pomimo zwycięstwa Ciudadanos nie majš szans na stworzenie większoœciowego rzšdu. Największe możliwoœci ku temu ma Puigdemont, który swój ewentualny gabinet może oprzeć na trzech proniepodległoœciowych ugrupowaniach: Razem dla Katalonii, Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) oraz CUP.

Głównš barierš w utworzeniu rzšdu pod kierownictwem Puigdemonta jest ryzyko, iż wkrótce po powrocie polityka do Katalonii zostanie on osadzony w więzieniu za zorganizowanie 1 paŸdziernika nielegalnego referendum niepodległoœciowego oraz próbę ogłoszenia secesji tego regionu od Hiszpanii. Od listopada w więzieniu przebywa z powodu podobnych zarzutów Oriol Junqueras, były wicepremier Katalonii.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL