Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katalonia

Hiszpania: "ABC" o spadku poparcia dla katalońskiego separatyzmu

AFP
Od 2012 roku odsetek mieszkańców Katalonii opowiadajšcych się za oderwaniem tego regionu od Hiszpanii zmalał z ok. 43 proc. do ponad 37 proc. - pisze hiszpański dziennik "ABC", powołujšc się na sondaże Centrum Badań Socjologicznych (CIS).

Według badania CIS, które przytacza "ABC", obecnie 37,4 proc. Katalończyków deklaruje się jako sympatycy ogłoszenia niepodległoœci przez ten najbogatszy region Hiszpanii.

“Przed pięcioma laty podczas przeprowadzania podobnego sondażu za separatyzmem opowiedziało się 42,6 proc. mieszkańców Katalonii. Oznacza to, że w 2012 roku w tym regionie żyło o 230 tys. zwolenników niepodległoœci więcej niż obecnie” - pisze "ABC".

Według wydawanej w Madrycie konserwatywnej gazety, która przestudiowała sondaże wykonane przez CIS w cišgu ostatnich pięciu lat, największy spadek liczby Katalończyków popierajšcych oderwanie się od Hiszpanii nastšpił w latach 2015-2017. Grono sympatyków katalońskiego separatyzmu zmniejszyło się wówczas o około 200 tys. osób.

Z zamówionego w tym roku przez rzšd Katalonii sondażu poparcia dla secesji regionu wynika, że liczba zwolenników separatyzmu zmalała tam od czerwca 2016 roku do czerwca 2017 roku o około 350 tys. osób.

W referendum w sprawie secesji Katalonii z 1 paŸdziernika wzięło udział ok. 2,28 mln spoœród 5,3 mln uprawnionych. 90,18 proc. głosujšcych opowiedziało się za niepodległoœciš regionu.

27 paŸdziernika regionalny parlament w Barcelonie w tajnym głosowaniu przyjšł rezolucję o ustanowieniu niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii. Następnie hiszpański Senat zaaprobował przejęcie przez rzšd centralny Mariano Rajoya władzy w Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju. Oœmioro spoœród 14 zdymisjonowanych członków regionalnego rzšdu trafiło do tymczasowego aresztu. Byłym katalońskim ministrom zarzuca się rebelię, działalnoœć wywrotowš i malwersację za co może im grozić do 30 lat więzienia.

Były szef rzšdu katalońskiego Carles Puigdemont wraz z czworgiem współpracowników schronił się w Brukseli.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL