Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katalonia

Były premier Katalonii Carles Puigdemont: Na razie zostanę w Belgii

AFP
Zdymisjonowany premier Katalonii Carles Puigdemont, któremu w Hiszpanii grozi zatrzymanie, ogłosił, że na razie pozostanie w Belgii. We wtorek hiszpański Sšd Najwyższy wycofał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) Puigdemonta.

Pytany o to, czy zamierza podróżować po Europie, były szef katalońskiego rzšdu odparł, że nie wie, czy będzie to możliwe.

- Czy możemy bezproblemowo podróżować po Unii Europejskiej? Na razie nie znamy odpowiedzi, (...) więc na razie zostaniemy tutaj - oznajmił. Wypowiadał się na konferencji prasowej, podczas której towarzyszyli mu czterej byli katalońscy ministrowie. 30 paŸdziernika cała pištka udała się do Belgii, by uniknšć zatrzymania w Hiszpanii w zwišzku z ich działaniami na rzecz niepodległoœci Katalonii. W Hiszpanii zarzuca się im "rebelię, działalnoœć wywrotowš, sprzeniewierzenie œrodków publicznych i nieposłuszeństwo wobec władz" centralnych w Madrycie.

- Gdy tu przyjechaliœmy, naszym zamiarem był jak najszybszy powrót do domu. Ale czy będzie to możliwe? Musimy poznać odpowiedŸ, zanim wyruszymy do domu - powiedział Puigdemont.

We wtorek Sšd Najwyższy w Madrycie wycofał Europejski Nakaz Aresztowania Puigdemonta oraz jego współpracowników: Antonia Comina, Lluisa Puiga, Meritxell Serret i Clary Ponsati. Brukselski sšd miał wkrótce ogłosić decyzję w sprawie ewentualnej ekstradycji katalońskich polityków do Hiszpanii, ale w zwišzku z decyzjš o ENA najpewniej sędzia stwierdzi, że sprawa stała się bezprzedmiotowa - wskazywała brukselska prokuratura.

Sędzia, który wycofał ENA, Pablo Llarena chciał uniknšć możliwoœci ograniczenia przez belgijski wymiar sprawiedliwoœci zakresu przestępstw, o które politycy mogš zostać oskarżeni, gdy wrócš do Hiszpanii. Llarena wyjaœniał też, że po wydaniu nakazów były kataloński premier i dawni członkowie jego gabinetu "wyrażali chęć powrotu do Hiszpanii", by wzišć udział w zaplanowanych na 21 grudnia wyborach do regionalnego parlamentu i objšć stanowiska, na które mogliby zostać wybrani.

Jednoczeœnie hiszpański Sšd Najwyższy podtrzymał hiszpański nakaz aresztowania pięciorga polityków, co oznacza, że gdy wrócš do kraju, zostanš zatrzymani.

Gabinet Puigdemonta został zdymisjonowany 28 paŸdziernika po publikacji przez Madryt przepisów ograniczajšcych autonomię Katalonii. Nastšpiło to dzień po przyjęciu przez regionalny parlament w Barcelonie w tajnym głosowaniu rezolucji o ustanowieniu niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii.

W zwišzku ze œledztwem w sprawie ich roli w ogłoszeniu niepodległoœci przebywajšcy w Hiszpanii byli członkowie regionalnego rzšdu trafili do tymczasowego aresztu. Większoœć już z niego wyszła za kaucjš. Za kratkami pozostajš były wicepremier Katalonii Oriol Junqueras i były szef katalońskiego MSW Joaquim Forn.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL