Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katalonia

Belgia: Katalończycy manifestujš w Brukseli

AFP
W centrum Brukseli gromadzš się Katalończycy, którzy będš manifestować za niepodległoœciš tego autonomicznego regionu Hiszpanii. Według policji w proteœcie może wzišć udział nawet 20 tys. osób.

W całym mieœcie można spotkać liczne grupy ludzi, które maszerujš w kierunku dzielnicy europejskiej. Prawie wszyscy majš zawieszone na plecach flagi Katalonii; widać ich w metrze, tramwajach i autobusach. W pobliżu dzielnicy europejskiej szybkie przemieszczanie się jest praktycznie niemożliwe.

Katalończycy przyjechali do Brukseli, by apelować o większy szacunek dla Katalonii i jej praw.

Demonstranci zjeżdżajš się z całej stolicy i pobliskich miast do położonego w pobliżu europejskich instytucji dużego Parku Jubileuszowego, skšd przed południem ma wyruszyć marsz przez dzielnicę europejskš Brukseli. Pochód powinien zakończyć się około godz. 16 na Place Jean Rey, w pobliżu budynków Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Obecnie ruch w centrum Brukseli i przyległych dzielnicach jest całkowicie sparaliżowany. Policja kieruje samochody do bardziej oddalonych dzielnic stolicy.

W œrodę belgijskie media podawały, że wszystkie miejsca hotelowe w Brukseli sš praktycznie zarezerwowane. - W Brukseli jest około 18 tys. pokoi hotelowych, a w œrodę po południu wszystkie były zarezerwowane. Dużo rezerwacji jest z Hiszpanii i Katalonii - powiedział telewizji VRT News szef brukselskiego stowarzyszenia hotelarzy Rodolphe van Weyenberghe.

Według mediów zarezerwowane sš również hotele w miastach położonych wokół Brukseli: Gandawie, Leuven, Mechelen i Aalst.

Demonstracja jest organizowana przez dwa katalońskie, separatystyczne ugrupowania, które optujš za niepodległoœciš regionu - Omnium Cultural i Zgromadzenia Narodowego Katalonii (ANC). Podczas protestu przewidziane jest także wystšpienie zdymisjonowanego przywódcy Katalonii Carlesa Puigdemonta.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL