Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katalonia

45 tysięcy Katalończyków wyszło na ulice Brukseli

AFP
W centrum Brukseli demonstrowało w czwartek 45 tys. Katalończyków i zwolenników niepodległoœci Katalonii. Manifestanci wzywali instytucje UE do poparcia separatystycznych dšżeń tego autonomicznego regionu Hiszpanii.

W całej Brukseli można było spotkać liczne grupy ludzi z zawieszonymi na plecach flagami Katalonii oraz transparentami "Niepodległoœć dla Katalonii" czy "Europo, wstydŸ się!". Organizatorzy spodziewali się, że w proteœcie weŸmie udział 20 tys. ludzi, ale według szacunków policji zebrało się 45 tys. Była to jedna z największych demonstracji, jakie odbyły się w Brukseli w ostatnich latach.

Do stolicy Europy manifestanci przyjechali w grupach autokarami albo indywidualnie, paraliżujšc na wiele godzin drogi dojazdowe do miasta, a potem również jego sporš częœć.

Protest miał charakter pokojowy, zjawiły się na nim licznie rodziny z dziećmi. Zabezpieczali go uzbrojeni żołnierze, policja i policyjne œmigłowce.

Na manifestacji pojawił się także zdymisjonowany szef rzšdu Katalonii Carles Puigdemont, który wezwał do poszanowania wartoœci europejskich i uwolnienia więŸniów politycznych. "Europa nie powinna obawiać się bronienia podstawowych wartoœci demokratycznych. Katalonia chce nadal istnieć jako kraj demokratyczny. I będziemy do tego dšżyć tutaj, w sercu Europy" - powiedział.

Nawišzujšc do wczeœniejszych wypowiedzi hiszpańskiego premiera Mariano Rajoya, który referendum w sprawie niepodległoœci nazwał "aktem kryminalnym", Puigdemont powiedział: "Taka ogromna demonstracja w obronie kryminalistów? Nie. Ci ludzie nie wylegli tu tak tłumnie na ulice, żeby bronić kryminalistów. To demokraci".

W tłumie powiewały także flagi Flandrii, północnego regionu Belgii, w którym silne sš tendencje separatystyczne, a politycy otwarcie wyrażajš swoje sympatie dla niepodległoœciowych dšżeń Katalończyków. W manifestacji uczestniczyła około dziesięcioosobowa grupa przedstawicieli współrzšdzšcej partii Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA) z przewodniczšcym parlamentu Flandrii Janem Peumansem na czele.

Demonstranci krótko przed południem wyruszyli z Parku Jubileuszowego przez dzielnicę europejskš Brukseli. Pochód zakończył się około godz. 16 na Place Jean Rey w pobliżu budynków Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Ruch w centrum Brukseli jest wcišż całkowicie sparaliżowany. Policja kieruje samochody do bardziej oddalonych dzielnic stolicy.

W œrodę belgijskie media podawały, że niemal wszystkie miejsca hotelowe w Brukseli sš zarezerwowane. "W Brukseli jest około 18 tys. pokoi hotelowych, a w œrodę po południu nie było już miejsc wolnych. Dużo rezerwacji jest z Hiszpanii i Katalonii" - powiedział telewizji VRT News szef brukselskiego stowarzyszenia hotelarzy Rodolphe van Weyenbergh.

Według mediów zarezerwowane sš również hotele w miastach położonych wokół Brukseli: Gandawie, Leuven, Mechelen i Aalst.

Demonstracja została zorganizowana przez dwa katalońskie ugrupowania separatystyczne - Omnium Cultural i Zgromadzenie Narodowe Katalonii (ANC).

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL