Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katalonia

Hiszpania: Rzšd Katalonii przygotowywał zbrojny opór przeciw Madrytowi

AFP
Odwołany w paŸdzierniku przez Madryt kataloński rzšd Carlesa Puigdemonta przygotowywał zbrojny opór przeciwko siłom wysłanym przez władze Hiszpanii do powstrzymania secesji tego regionu. Katalońskie wojsko miało liczyć 22 tys. osób.

Z opublikowanej w œrodę przez hiszpańskie media korespondencji e-mailowej byłego katalońskiego ministra finansów Josepa Lluisa Salvado wynika, że gabinet Puigdemonta budował struktury obronne, służšce “konfliktom zbrojnym”.

“Salvado, prawa ręka wicepremiera Oriola Junquerasa, a zarazem jeden z architektów procesu separatystycznego, był odpowiedzialny za przygotowanie na miesišc przed referendum niepodległoœciowym z 1 paŸdziernika raportu dotyczšcego utworzenia armii liczšcej do 22 tys. żołnierzy, która mogłaby stawić czoło atakom przeciwko Katalonii po secesji” - napisał “El Confdencial”.

Hiszpańska gazeta ujawniła korespondencję e-mailowš między kilkoma przedstawicielami rzšdu Puigdemonta a Miguelem Royo Vidalem, szefem doradców eurodeputowanych Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC).

Vidal w swoim e-mailu poinformował m.in. Salvado oraz Junquerasa, że na poczštku wrzeœnia br. rozpoczęto planowanie “potrzebnego modelu bezpieczeństwa i obrony”.

W liczšcym 88 stron raporcie dotyczšcym struktur bezpieczeństwa niepodległej republiki Katalonii podkreœlono koniecznoœć utworzenia sił “zdolnych uczestniczyć w konfliktach zbrojnych”, a także służšcych “obronie przestrzeni morskiej oraz ochronie infrastruktur krytycznych” nowego państwa.

Salvado był jednym z pierwszych przedstawicieli rzšdu Puigdemonta aresztowanych przez hiszpańskš policję. 20 wrzeœnia zatrzymano go w barcelońskim budynku Generalitat, jak nazywany jest kataloński rzšd, podczas rewizji prowadzonej przez wysłanych przez Madryt funkcjonariuszy.

28 paŸdziernika Salvado został zdymisjonowany przez władze centralne w Madrycie, podobnie jak ponad 130 innych wysokich rangš katalońskich urzędników, a także ministrów rzšdu Puigdemonta.

2 listopada sšd w Madrycie wydał zgodę na aresztowanie dziewięciu ministrów gabinetu Puigdemonta. Dzień póŸniej z aresztu zwolniony został za kaucjš w wysokoœci 50 tys. euro Santi Vila, były kataloński minister przedsiębiorczoœci.

Na wolnoœci, w Belgii, przebywa jeszcze pięciu członków odwołanego przez Madryt rzšdu Katalonii: premier Carles Puigdemont i czterech jego ministrów. Hiszpański sšd wydał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) tych osób.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL