Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kalejdoskop kultury

Stradivarius w polskich rękach

materiały
W maju 2018 pierwszy w powojennej Polsce Stradivarius trafił w ręce wirtuoza Janusza Wawrowskiego, uznawanego za najwybitniejszego polskiego skrzypka swojej generacji.

Drogocenny instrument będzie przechowywany w skarbcu i eksponowany na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie rankiem 9 maja miała miejsce jego pierwsza polska prezentacja. Mecenas sztuki, który zdecydował się na zakup instrumentu to jeden z najbogatszych Polaków pragnšcy pozostać anonimowy. Poprzez zakup i udostępnienie tych wyjštkowych skrzypiec chce uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległoœci.

Wawrowski od lat marzył o pojawieniu się w Polsce tej klasy instrumentów lutniczych, uważajšc, że ich brak marginalizuje polskich artystów na arenie międzynarodowej.

- Ten Stradivarius to znacznie więcej niż wspaniałe skrzypce – mówi Wawrowski – „to ambasador naszej muzyki na œwiecie. Jego historia i niesamowite brzmienie budzš zainteresowanie natychmiast, kiedy tylko o nim wspomnę i kiedy tylko się pojawia - podkreœla.

Polska przed II wojnš œwiatowš miała Stradivariusy. Niestety wszystkie te niezwykle cenne instrumenty wywieziono, sprzedano lub przekazano w inne ręce. Teraz, po raz pierwszy w powojennej historii kraju, mamy „swojego" Stradivariusa. Co więcej jest to instrument absolutnie wyjštkowy!

Wiele szczegółów dotyczšcych tych skrzypiec owiane jest tajemnicš. Pochodzš z najlepszego okresu pracy Antonio Stradivariusa. Pozostawały przez lata w rękach prywatnych właœcicieli. Wykonywano na nich koncert tylko raz w roku. Dzięki temu jest to obecnie jeden z najlepiej zachowanych Stradivariusów na œwiecie. Dokładnie badania tego 333-letniego instrumentu wykazały, że wszystkie jego elementy sš oryginalne i nie ma na nich nawet jednego pęknięcia. Skrzypce powstały w 1685 r., w roku narodzin Jana Sebastiana Bacha. Autentycznoœć skrzypiec potwierdzajš certyfikaty.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL