Kajaki na start

Już w kwietniu otwarcie sezonu kajakowego.

Aktualizacja: 03.03.2016 15:53 Publikacja: 03.03.2016 15:44

Kajaki na start

Foto: 123RF

16 kwietnia w miejscowości Świerklaniec będą miały miejsce Regaty Otwarcia Sezonu w kajakarstwie klasycznym. Wcześniej, od 8 do 10 kwietnia, w miejscowości Leśna odbędą się mistrzostwa Polski w zjeździe kajakowym. 29 kwietnia  w miejscowości Kaniów ruszą konsultacja szkoleniowa/eliminacje do kadry w kategorii kajak polo.

Również w kwietniu będą pierwsze kwalifikacje do reprezentacji Polski, które zdecydują o starcie w Pucharach Świata i Mistrzostwach Europy. W tym roku sezon kajakowy zapowiada się wyjątkowo bogato. Kalendarz Polskiego Związku Kajakowego przepełniony jest imprezami, które ruszą w kwietniu (freestyle w maju, a pierwsze maraton pod koniec czerwca) i będą trwały aż do października.

Jednak kajakarstwo nie jest tylko dla wyczynowców. To również turystyka i rekreacja. Warto wiedzieć, czym jest ten wyjątkowy sport. Kajakarstwo na początku było odmianą transportu wodnego. Same kajaki były już znane w starożytności. Jednak kanadyjkę (nieduża łódź turystyczna napędzana wiosłem jednopiórkowym) spopularyzowali Indianie Ameryki Północnej, a kajak (łódź napędzana wiosłem dwupiórowym) Eskimosi. Na Stary Kontynent kajakarstwo trafiło na przełomie lat 50-tych i 60-tych XIX wieku. Do Polski  w 1872 roku za sprawą etnografa Zygmunta Glogera, który odbył wycieczki po Wiśle, Bugu, Niemnie i Biebrzy. Zorganizowane kajakarstwo ruszyło pełną parą w 1928 roku, kiedy powstała krakowska Komisja Kajakowa w ramach Polskiego Związku Narciarskiego. Zaledwie dwa lata później Komisja Kajakowa przekształciła się w samodzielny Polski Związek Kajakowy, który z sukcesami funkcjonuje do dzisiaj z siedzibą w Warszawie, przy ul. Erazma Ciołka 17.

Polski Związek Kajakowy trzykrotnie organizował mistrzostwa świata, które zawsze odbywały się na poznańskim torze regatowym Malta. Oprócz kajakarstwa turystycznego jest wiele kategorii kajakarstwo sportowego, które można podzielić na: kajakarstwo klasyczne (regatowe, które jest w programie olimpijskim oraz nizinne), kajakarstwo górskie (dzieli się na river runing , czyli spływanie rzek górskich, creeking, czyli spływanie wąskich strumieni o bardzo dużym spadku, freestyle, czyli spływanie z zabawą, z wykonywaniem akrobacji oraz rodeo, czyli wykonywanie akrobacji punktowanych przez sędziów), żeglarstwo kajakowe, kajak-polo (gra z piłką).

Kajakarstwo to także sprint kajakowy, slalom, maraton kajakowy, czy parakajakarstwo.

Polscy kajakarze zdobyli kilkanaście tytułów mistrzów świata i liczą na kolejne w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janerio, które odbędą się w dniach 5 - 21 sierpnia 2016.

Inne sporty
Kłopoty z finansowaniem żużla. Państwowa licytacja o Zmarzlika
Inne sporty
Kolejne sukcesy pilotów. Aeroklub Polski czeka na historyczny rok
Kolarstwo
Mathieu Van der Poel. Skąd wziął się kolarski terminator?
Kolarstwo
Rekord na Paryż – Roubaix. Mathieu Van der Poel wygrywa. Kim jest Kamil Małecki?
Inne sporty
Magnus Carlsen ponownie zagra w Warszawie. Wśród rywali Jan-Krzysztof Duda