Prawo do renty wyłącza ochronę przedemerytalną

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym w postaci zakazu wypowiedzenia mu umowy o pracę jest wyłączona, gdy uzyskał on prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Bez znaczenia jest przy tym, czy prawo to uzyskał przed okresem ochronnym, czy w jego trakcie.

Publikacja: 22.11.2016 05:40

Prawo do renty wyłącza ochronę przedemerytalną

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 27 stycznia 2016 r. (III PZP 9/15).

Stan faktyczny

Pracownik był zatrudniony jako monter na umowie o pracę na czas nieokreślony. Na początku 2014 r. pracodawca złożył mu wypowiedzenie, uzasadniając je trudną sytuacją ekonomiczną zakładu pracy i wynikającą z tego koniecznością redukcji personelu. Przy doborze osób do zwolnienia pracodawca kierował się następującymi kryteriami: brakiem członkostwa w spółdzielni, brakiem kwalifikacji zawodowych umożliwiających podjęcie pracy na wielu stanowiskach, nakładaniem kar porządkowych oraz posiadaniem przez pracownika innych źródeł przychodu. Zatrudniony nie był członkiem spółdzielni oraz jednokrotnie ukarano go naganą w związku z nieusprawiedliwieniem nieobecności w pracy. Ponadto od ponad 20 lat pobierał rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W dacie wypowiedzenia umowy monterowi do osiągnięcia wieku emerytalnego brakowało mniej niż 4 lata. Wystąpił więc z powództwem o przywrócenie do pracy twierdząc, że w chwili wypowiedzenia umowy o pracę był objęty ochroną przedemerytalną uniemożliwiającą rozwiązanie z nim stosunku pracy.

Orzeczenia sądów

Sąd I instancji nie przyznał racji pracownikowi. Stwierdził bowiem, że skoro legitymował się on ustalonym prawem do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, to na tej podstawie nie był objęty ochroną przedemerytalną (wyłączoną z mocy art. 40 k.p.) i pracodawca mógł wypowiedzieć mu angaż. Sąd II instancji uznał natomiast, że w sprawie występuje istotne zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości w zakresie wykładni przepisów prawa pracy. Postanowił przekazać je do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu.

Sąd Najwyższy wydał w sprawie uchwałę, w której wskazał, że zakazu wypowiadania umowy o pracę osobie, której brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, nie stosuje się w przypadku uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Co istotne, SN stwierdził, iż nie ma żadnego znaczenia, czy prawo do tej renty pracownik uzyskał przed okresem ochronnym, czy też w jego trakcie.

Zdaniem eksperta

Łukasz Chruściel, radca prawny, partner kierujący Biurem Kancelarii Raczkowski Paruch w Katowicach

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. W takiej sytuacji, po spełnieniu określonych warunków, przysługuje jej z tego tytułu renta, do której prawo ustalane jest decyzją ZUS. Decyzja ta odnosi skutki również na gruncie prawa pracy. Uzyskanie przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy powoduje bowiem, że pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę, nawet jeśli brakuje mu nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. To wyjątek od ogólnego zakazu wypowiadania umów pracownikom znajdującym się w tzw. wieku przedemerytalnym. Mimo orzeczonej całkowitej niezdolności do pracy taka osoba może pracować w warunkach określonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Należy jednak wskazać, że do tej pory w piśmiennictwie prawniczym i orzecznictwie sądów nie było zgodności co do tego, kiedy powinno nastąpić „uzyskanie prawa do renty", którego skutkiem byłoby uchylenie powyższego zakazu. Można było spotkać poglądy, że wyłączenie szczególnej ochrony trwałości stosunku pracy nie obejmuje wszystkich pracowników uprawnionych do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, lecz jedynie tych, którzy uzyskali prawo do takiego świadczenia dopiero w trakcie okresu ochronnego. Z kolei według odmiennego stanowiska „uzyskanie prawa do renty" może odnosić się również do sytuacji, w której pracownik nabył to prawo wcześniej, a więc zanim rozpoczął się okres ochronny, jak to miało miejsce w omawianej sprawie.

Tę rozbieżność rozstrzygnął Sąd Najwyższy wskazując, iż z punktu widzenia funkcji spełnianej przez przedmiotowy zakaz nie ma żadnego znaczenia, czy prawo do renty pracownik uzyskał przed okresem ochronnym, czy w jego trakcie. Jak bowiem słusznie przyjął SN, szczególna ochrona przedemerytalna z założenia ma służyć pracownikowi, który będąc w zaawansowanym wieku, mógłby mieć trudności w uzyskaniu innej pracy i w konsekwencji zachodziłoby ryzyko, że pozostanie bez środków do życia. Gdy pracownik ma pewność pozyskiwania środków utrzymania ze względu na przyznane mu prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, potrzeba jego ochrony przed zwolnieniem traci rację bytu i to niezależnie od momentu czasowego, w którym uzyskał on prawo do renty.

Takie stanowisko SN pozostaje w zgodzie z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa. Jak bowiem zauważył SN w uzasadnieniu uchwały, pracownicy legitymujący się ustalonym prawem do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy są w porównywalnej sytuacji faktycznej i prawnej ze względu na cel ochrony trwałości stosunku pracy w okresie przedemerytalnym. Nie można ich więc różnicować w zależności od tego, czy nabyli uprawnienia rentowe przed, czy po wejściu w wiek przedemerytalny. W obu tych sytuacjach pracodawca może zatem wypowiedzieć im umowę o pracę, nie narażając się na zarzut naruszenia czteroletniego okresu ochronnego.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 27 stycznia 2016 r. (III PZP 9/15).

Stan faktyczny

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów