Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kadry

Komu opłaca się rezygnacja z etatu i założenie firmy po zmianach w podatkach i składkach ZUS

Adobe Stock
Zmiany w podatkach i składkach ZUS wymuszš na wielu pracownikach założenie firmy.

W Polsce mamy ponad 4 mln firm. Od Nowego Roku może być ich jeszcze więcej.

– Powody sš dwa: strata 50-proc. korzystnych podatkowo kosztów w wielu zawodach oraz zniesienie limitu zarobków, powyżej którego nie trzeba płacić składek ZUS. Te zmiany zwiększš obcišżenia fiskalne osób na etacie, przede wszystkim dobrze zarabiajšcych – mówi Radosław Żuk, doradca podatkowy w kancelarii ADN Podatki. – Alternatywš jest dla nich założenie własnej firmy.

Przypomnijmy – z katalogu twórców uprawnionych do 50-proc. kosztów wypadajš m.in. projektanci, konsultanci, marketingowcy, szkoleniowcy, tłumacze, częœć informatyków. Dzięki uldze mieli mniejszy dochód i płacili niższy podatek.

– Załóżmy, że taka osoba zarabia na etacie 12 tys. zł miesięcznie. Po likwidacji 50 proc. kosztów wpadnie w drugi próg podatkowy (32 proc. PIT), opłaca się jej więc przejœć na działalnoœć i płacić 19-proc. podatek liniowy – wylicza Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.

Z kolei zmiana przepisów ZUS dotyczy nie tylko twórców, ale wszystkich pracowników, którzy zarabiajš miesięcznie przynajmniej 10,7 tys. zł.

– Teraz składki nalicza im się do niecałych 128 tys. zł rocznie. Od Nowego Roku od całej kwoty przychodu. Osoba zarabiajšca 15 tys. zł miesięcznie straci na tym ponad 3 tys. zł rocznie – tłumaczy Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy w PwC. – Na działalnoœci gospodarczej składki sš znacznie niższe, wynoszš około 1,2 tys. zł miesięcznie.

Czy to znaczy, że lepiej zarabiajšcy zawsze skorzystajš na własnej firmie? Eksperci podkreœlajš, że każdy musi dokładnie to policzyć. Każda sytuacja jest bowiem inna.

– Ci, którzy zarabiajš powyżej 15 tys. zł miesięcznie, nie majš się jednak co zastanawiać, dla nich własna firma z liniowym PIT i niższymi składkami na pewno jest korzystniejsza – mówi Radosław Żuk. Dodaje, że zniesienie ZUS-owskiego limitu oznacza też większe obcišżenia dla pracodawców, niektórzy z nich sami mogš więc zachęcać pracowników do założenia własnego biznesu.

– Nowe przepisy powinny zwiększyć liczbę jednoosobowych firm – podsumowuje Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP. – Generalnie im więcej przedsiębiorców, tym lepiej dla gospodarki, w tej sytuacji przechodzenie na działalnoœć gospodarczš nie będzie jednak naturalnym procesem, tylko wymuszonym przez zmiany w przepisach.

Regulacje znoszšce limit składek ZUS przyjšł rzšd i skierował do Sejmu. Nowelizacja likwidujšca 50-proc. podatkowe koszty dla niektórych twórców czeka już na podpis prezydenta. Jednoczeœnie podnosi limit korzystnych kosztów dla tych, którzy pozostali na liœcie uprawnionych, np. architektów, pisarzy, plastyków czy muzyków.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL