Firmy ignorują zakaz pracy w święto i dostają kary

Inspektorzy nałożyli 111 mandatów na sklepikarzy, którzy 15 sierpnia naruszyli zakaz pracy w handlu. I zapowiadają kolejne kontrole w święta.

Publikacja: 22.09.2016 07:40

Firmy ignorują zakaz pracy w święto i dostają kary

Foto: 123RF

Wyniki kontroli przeprowadzonych przez inspektorów pracy w sklepach otwartych w święto 15 sierpnia zaskoczyły wszystkich.

– W co piątym z małych sklepików doszło do łamania przepisów – powiedział Roman Giedrojć, główny inspektor pracy. – Tego jednego dnia inspektorzy nałożyli 111 mandatów za naruszenie prawa w tym zakresie – mówi.

Mandaty dla kombinatorów

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada więc, że będzie prowadzić dalsze kontrole nastawione na przestrzeganie zakazu pracy w handlu w święto. W całym zeszłym roku Państwowa Inspekcja Pracy zanotowała niewiele ponad 150 przypadków łamania zakazu.

– Zapewniam, że jeszcze w tym roku zostanie przeprowadzona podobna akcja przypadająca na dzień świąteczny – mówi Giedrojć.

Z raportu PIP wynika, że do omijania zakazu pracy w handlu w zdecydowanej większości przypadków dochodzi w małych sklepach. Z 554 sklepów otwartych w święto, które zostały skontrolowane, nieprawidłowości zostały wykryte w 109 placówkach.

– Od początku obowiązywania przepisów podkreślamy, że w święto za ladą w sklepie może stanąć wyłącznie właściciel sklepu, jego wspólnik lub zleceniobiorca – tłumaczy Giedrojć. – W wielu przypadkach zatrudnienie na zleceniu jest jednak pozorowane, tylko po to, by ominąć zakaz.

Najczęściej stosowany przez sklepikarzy trik to zatrudnienie na zleceniu pracownika innego sklepu działającego w tej samej sieci, zatrudnienie pracownika na jeden dzień w firmie zewnętrznej, która podsyła go do pracy na zleceniu z powrotem do jego macierzystego sklepu, a nawet powierzanie obsługi sklepu zleceniobiorcom podesłanym do pracy w święto przez agencje pracy tymczasowej.

W wyniku kontroli 111 osób zostało ukaranych mandatami na łączną kwotę 121 tys. zł. Średnio daje to kwotę ok. 1,1 tys zł na każdego właściciela sklepu ukaranego za łamanie zakazu pracy w święta.

Przepisy do zmiany

Z kontroli przeprowadzonych przez PIP wynika również, że obecne przepisy nie są dostosowane do rzeczywistości. W jednym ze skontrolowanych supermarketów inspektorzy zakwestionowali pracę trzech ochroniarzy.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem zakaz dotyczy wszystkich pracowników zatrudnionych w placówkach handlowych.

– Z logicznego punktu widzenia trudno wymagać, aby przedsiębiorca zostawił wypełniony towarami sklep bez nadzoru ochrony – dodał Giedrojć. – Normalnie właściciele sklepów wynajmują do ochrony zewnętrzne firmy ochroniarskie, wtedy nie ma z tym problemu. Dlatego w najbliższym czasie przygotujemy propozycję zmian w przepisach, która doprecyzuje tę regulację.

Zdaniem Giedrojcia taka poprawka mogłaby zostać dołączona do obywatelskiego projektu przewidującego wprowadzenie zakazu pracy w handlu także w niedziele.

– Raport pokazuje, że obecne przepisy mają wiele luk, dlatego w naszym projekcie chcemy zakazać pracy w handlu w święta i większość niedziel nie tylko na etacie, ale także na zleceniu czy wolontariacie – mówi Alfred Bujara z NSZZ Solidarność, współautor obywatelskiego projektu ustawy.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.rzemek@rp.pl

Opinia

Jacek Męcina, ekspert Konfederacji Lewiatan

Raport Państwowej Inspekcji Pracy wskazuje wyraźnie, że problem łamania przepisów zakazujących pracy w handlu w święto dotyczyw praktyce wyłącznie małych sklepów. Supermarkety stosują bowiem w tym zakresie wyższe standardy i przestrzegają tych regulacji. W tej sytuacji PIP nie pozostaje nic innego, jak ścigać małych przedsiębiorców łamiących zakaz pracy w święto, tak by skutecznie zniechęcić ich do naruszania prawa pracy. Jednocześnie aktywność takich sklepikarzy w święto pokazuje, że handel w takim dniu po prostu im się opłaca, bo jest zapotrzebowanie na ich usługi ze strony konsumentów. Pod dużym znakiem zapytania stawia to inicjatywę obywatelską, by rozszerzyć zakaz pracy w handlu także na większość niedziel. Konsekwencje takiej regulacji będą bowiem znacznie poważniejsze nie tylko dla biznesu, ale i dla społeczeństwa.

Wyniki kontroli przeprowadzonych przez inspektorów pracy w sklepach otwartych w święto 15 sierpnia zaskoczyły wszystkich.

– W co piątym z małych sklepików doszło do łamania przepisów – powiedział Roman Giedrojć, główny inspektor pracy. – Tego jednego dnia inspektorzy nałożyli 111 mandatów za naruszenie prawa w tym zakresie – mówi.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara