Prawo do urlopu i ekwiwalentu tak samo święte

W czasie trwania zatrudnienia nie wolno proponować pracownikowi, że w zamian za urlop otrzyma ekwiwalent. Niedopuszczalne jest też porozumienie, że w razie rozwiązania umowy zrzeknie się on wypłaty ekwiwalentu.

Aktualizacja: 16.09.2017 19:56 Publikacja: 16.09.2017 19:00

Prawo do urlopu i ekwiwalentu tak samo święte

Foto: Fotolia

Pracownik nabywa prawo do ekwiwalentu pieniężnego wyłącznie w razie niewykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania albo wygaśnięcia stosunku pracy (art. 171 § 1 k.p.). Ekwiwalent przysługuje bez względu na sposób i przyczynę rozwiązania stosunku pracy, czyli również w sytuacji, gdy doszło do tego z przyczyn zawinionych przez pracownika. Bez znaczenia jest również to, czy do rozwiązania doszło wskutek wypowiedzenia dokonanego przez etatowca, czy też przez firmę. Także w przypadku wygaśnięcia stosunku pracy (np. w razie tymczasowego aresztowania pracownika czy śmierci pracodawcy) pracownik powinien otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Wyjątek od reguły

Istnieje tylko jedna możliwość uwolnienia się od wypłaty ekwiwalentu, mimo rozwiązania umowy – tj. wtedy, gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy. Wynika to wprost z art. 176 § 3 k.p.

Zatem tylko w sytuacji, gdy po rozwiązaniu jednej umowy o pracę pracodawca zatrudnia ponownie pracownika na następny okres, nie musi mu wypłacać ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, jeśli strony dojdą do porozumienia, że pracownik wykorzysta go podczas kolejnej umowy. Jest to jednak sytuacja wyjątkowa. Zasadą jest wypłata ekwiwalentu.

Ważne! Pracownik nie ma prawa do ekwiwalentu, jeżeli przeszedł do nowego pracodawcy na warunkach określonych w art. 231 k.p. lub w innych przepisach przewidujących przejście do nowego pracodawcy z mocy prawa. Nie dochodzi tu bowiem do zakończenia stosunku pracy, a jedynie do zmiany osoby pracodawcy przejmującego zakład pracy lub jego część.

Wysokość świadczenia

Aby obliczyć ekwiwalent, najpierw trzeba ustalić wymiar urlopu danego pracownika. Wymiar ten zależy co do zasady od długości ogólnego stażu pracy oraz rodzaju ukończonej szkoły.

Pracodawca musi przy tym uwzględnić zasadę proporcjonalności. Należy więc posłużyć się regułami zawartymi w art. 1551 do 1553 k.p. W przypadku niewykorzystania urlopu w naturze z powodu rozwiązania umowy, pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za urlop proporcjonalny do okresu, który w tym roku przepracował w firmie, oraz ewentualnie za urlop zaległy.

Po ustaleniu liczby dni niewykorzystanego urlopu, trzeba sięgnąć do przepisów rozporządzenia MPiPS z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.). Zgodnie z § 14 tego rozporządzenia ekwiwalent oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia urlopowego ze zmianami wynikającymi z § 15–19 rozporządzenia.

Przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop bierze się więc pod uwagę te same składniki wynagrodzenia, co przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego. Przy czym składniki określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w kwocie należnej w miesiącu nabycia prawa do ekwiwalentu. Natomiast składniki przysługujące za okresy dłuższe niż miesiąc wlicza się w średniej wysokości wypłaconej odpowiednio w okresie 3 lub 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (§ 15–17 ww. rozporządzenia). Wyliczenie ekwiwalentu wymaga dość złożonych operacji matematycznych. Aby obliczyć kwotę świadczenia za dzień urlopu, sumę wynagrodzeń trzeba podzielić przez współczynnik określający przeciętną miesięczną liczbę dni pracy w danym roku kalendarzowym. Kolejną operacją jest podzielenie tak otrzymanego ekwiwalentu przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika. Wynik mnoży się z kolei przez liczbę godzin urlopu, którego pracownik nie wykorzystał do dnia rozwiązania umowy.

Termin wypłaty

Ekwiwalent powinien zostać wypłacony pracownikowi w dniu nabycia do niego prawa, czyli w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Dotyczy to zarówno ekwiwalentu za urlop bieżący, jak i za urlop zaległy.

W razie niewypłacenia ekwiwalentu w tym terminie, pracodawca znajdzie się w opóźnieniu. W konsekwencji pracownik może żądać zapłaty ustawowych odsetek za zwłokę. Nie ma tu znaczenia przyczyna opóźnienia. Odsetki należą się od następnego dnia po dacie zakończenia zatrudnienia.

Okres przedawnienia

Prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy ulega przedawnieniu w terminie 3 lat od dnia jego wymagalności. Stosuje się tu ogólny przepis dotyczący przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy (art. 291 § 1 k.p.). Przy czym za dzień wymagalności tego roszczenia należy uznać datę rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Wskazywał na to Sąd Najwyższy w wyroku z 29 marca 2001 r. (I PKN 336/00) stwierdzając, że z dniem rozwiązania stosunku pracy prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego w naturze przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. W tym też dniu rozpoczyna bieg okres przedawnienia roszczenia o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane w naturze, a nieprzedawnione urlopy wypoczynkowe. Oznacza to, że po upływie 3 lat od dnia zakończenia zatrudnienia firma może się uwolnić od obowiązku zapłaty ekwiwalentu, wskazując przed sądem na upływ okresu przedawnienia.

Autor jest sędzią Sądu Okręgowego w Kielcach

O czym pamiętać

- w okresie wypowiedzenia można udzielić pracownikowi urlopu bez jego zgody

- pracownik nie może zrzec się należnego mu ekwiwalentu za urlop w umowie z firmą

- w razie opóźnienia z wypłatą ekwiwalentu, pracownikowi należą się odsetki

- prawo etatowca do ekwiwalentu za urlop przedawnia się po upływie 3 lat od rozwiązania lub wygaśnięcia zatrudnienia

Czego unikać

- zapisów przewidujących zrzeczenie się przez pracownika prawa do urlopu w zamian za wypłatę ekwiwalentu

- wypłaty ekwiwalentu w czasie trwania stosunku pracy

- odmowy wypłacenia ekwiwalentu spadkobiercom zmarłego pracownika

- potrącania swoich należności z kwoty przysługującego pracownikowi ekwiwalentu za urlop

Zakaz zrzeczenia się

Ekwiwalent pieniężny należny pracownikowi za niewykorzystany urlop wypoczynkowy podlega ochronie w takim samym zakresie, jak wynagrodzenie za pracę. Pracownik nie może więc zrzec się ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, a wszelkie sprzeczne z tym porozumienia stron są nieważne z mocy prawa. Tak przyjmuje się w orzecznictwie sądowym w oparciu o treść art. 84 k.p. Firma nie może więc namówić etatowca, aby zrezygnował z ekwiwalentu.

Pracownik nabywa prawo do ekwiwalentu pieniężnego wyłącznie w razie niewykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania albo wygaśnięcia stosunku pracy (art. 171 § 1 k.p.). Ekwiwalent przysługuje bez względu na sposób i przyczynę rozwiązania stosunku pracy, czyli również w sytuacji, gdy doszło do tego z przyczyn zawinionych przez pracownika. Bez znaczenia jest również to, czy do rozwiązania doszło wskutek wypowiedzenia dokonanego przez etatowca, czy też przez firmę. Także w przypadku wygaśnięcia stosunku pracy (np. w razie tymczasowego aresztowania pracownika czy śmierci pracodawcy) pracownik powinien otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona