Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest informowanie podwładnych – w sposób przyjęty w zakładzie pracy – o możliwości ich zatrudnienia w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy. Etatowców świadczących obowiązki służbowe na podstawie terminowych umów należy natomiast informować o wakatach >patrz wzór zawiadomienia.

Ta regulacja, wynikająca z art. 942 kodeksu pracy, ma na celu przede wszystkim zapobiec dyskryminacji pracowników ze względu na okres zatrudnienia albo na wymiar czasu pracy (art. 113, 183a § 1 k.p.). Po drugie pozwala pracownikom występować do szefa o zmianę wymiaru czasu pracy (art. 292 § 2 k.p.).

Ustawodawca nie przewidział co prawda skutków prawnych naruszenia przez pracodawcę tego obowiązku. Jednak poprzez odesłanie z art. 300 k.p. należy tu stosować odpowiednio normy kodeksu cywilnego. W konsekwencji naruszenie art. 942 k.p. może skutkować – na gruncie art. 471 k.c. – odpowiedzialnością odszkodowawczą pracodawcy za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania. Przy czym, w razie ewentualnego procesu, ma on prawo bronić się dowodząc, że naruszenie tej regulacji było spowodowane wystąpieniem okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności.

Istotne jest przy tym, że pracownik, który wskutek niepoinformowania nie mógł wystąpić z wnioskiem o modyfikację treści umowy, nie ma roszczenia o zawarcie aneksu/porozumienia zmieniającego, jeśli pracodawca obsadził już wolne stanowisko osobą spoza firmy.

—Anna Borysewicz, adwokat