Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kadry

Kowalczyk: będzie ustawa o opodatkowaniu pracowników sezonowych

123RF
Ryczałtowy podatek w wysokoœci około 300 zł miesięcznie za zatrudnienie pracownika sezonowego - takie ma być założenie ustawy, której projekt rzšd przyjmie do końca tego roku - mówi PAP szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, który koordynuje prace nad projektem.

"Koordynuję prace nad nowym rozwišzaniem dot. opodatkowania pracowników sezonowych. Sprawa dotyczy setek tysięcy ludzi. Celem jest to, by szczególnie rolnicy mogli legalnie zatrudniać takich pracowników, płacšc niewielki podatek w wysokoœci około 300 zł miesięcznie" - wyjaœnił minister Kowalczyk.

Jak tłumaczył, "to taki prosty ryczałtowy system, dzięki któremu zabezpieczymy też zatrudniajšcych - na okolicznoœć wypadku pracownika etc.".

Zapytany, czy regulacje te będš obowišzywać już od przyszłego sezonu letniego odpowiedział, że "zapewne tak". "Z pracami legislacyjnymi startujemy zaraz po wakacjach, jest zgoda wszystkich stron - MR, MF, MRPiPS, MRiRW - na takie rozwišzanie. Chciałbym, aby rzšd przyjšł ten projekt do końca roku" - wskazał minister Kowalczyk.

Jak podkreœlił, "przy okazji rozwišzujemy problem rejestracji pracowników z zagranicy, co jest ważne również dla bezpieczeństwa państwa". Na pytanie, czy rzšd dysponuje statystykami pokazujšcymi skalę tego zjawiska, odpowiedział: "Mamy statystki dot. wydanych zgód na wjazd - jest ich ponad milion. Nie wiemy natomiast, ile osób wjechało, ile pracuje".

Pytany o kontrowersje wokół sprowadzania do Polski pracowników z Ukrainy, minister Kowalczyk odpowiedział, że "jeœli sš braki na rynku pracy i uzupełniajš je pracownicy z zewnštrz, to nie jest Ÿle". "Obecnie w budownictwie jest ogromny kryzys, jeœli chodzi o pracowników. Spotykam się z przedstawicielami wielu firm i bardzo się na to skarżš. Budownictwo w tej chwili bardzo ruszyło. Inwestorzy wręcz szukajš firm budowalnych, które by chciały wystartować w przetargu" - przekonywał szef SKRM.

Na uwagę, że z drugiej strony Polacy cišgle jeszcze wyjeżdżajš do pracy na Zachód, wskazał: "Jesteœmy za tym, by wynagrodzenia w Polsce systematycznie rosły i to będzie wymuszane - tak przez płacę minimalnš, jak przez rynek. Dopóki jednak pod tym względem nie dogonimy Zachodu, to zawsze będzie tak, że ktoœ będzie wyjeżdżał po lepszy zarobek. Wzrost zarobków w naszym kraju nie nastšpi od razu, lecz ewolucyjnie. Płace u nas rosnš szybciej niż na Zachodzie, ale trochę czasu minie, zanim wyrównamy ich poziom".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL