Członek zarządu na kontrakcie to usługodawca, nie pracownik

Prawidłowa kwalifikacja i ocena skutków świadczeń dodatkowych, przyznanych osobom pracującym dla firmy, wymaga od księgowych znajomości wielu przepisów.

Publikacja: 30.08.2017 02:00

Członek zarządu na kontrakcie to usługodawca, nie pracownik

Foto: Fotolia.com

W tym przypadku będą to powszechnie obwiązujące przepisy prawa, postanowienia zawartych umów, jak również uregulowania zakładowe. Co więcej, oceny takiej należy dokonywać odrębnie dla każdego z obszarów, w którym skutki te mogą zaistnieć, tj. na gruncie własnych rozliczeń podatku dochodowego (w zakresie prawidłowego wywiązania się z obowiązków płatnika podatku dochodowego PIT oraz płatnika ZUS), odpowiednio kierując się właściwymi dla tych obszarów kryteriami.

Czynnik determinujący prawidłową ocenę w pierwszej kolejności stanowi forma zatrudnienia, zgodnie z którą identyfikuje się świadczenia należne danej osobie fizycznej – co ma kluczowe znaczenie dla ujęcia poniesionych na nie wydatków w podatkowym rachunku kosztów. Skutki przyznania takiego samego świadczenia mogą bowiem być odmienne w zależności od statusu uprawnionego, tj. czy uzyskał dane świadczenie jako pracownik, menedżer na kontrakcie czy kontrahent.

Grupą osób, dla której udzielanie świadczeń dodatkowych zdaje się budzić najmniej wątpliwości, są aktualnie pracownicy. Dzieje się tak, po pierwsze, z uwagi na treść obowiązujących przepisów, które zapewniają i regulują dla tej grupy najszerszy katalog świadczeń, po drugie zaś, ze względu na bogate orzecznictwo sądów rozstrzygające wiele problemów w tym zakresie.

Członek zarządu zatrudniony na podstawie kontraktu menedżerskiego, pomimo że funkcjonuje bezpośrednio w strukturze organizacyjnej spółki, reprezentuje ją i zwykle jest z nią ściśle kojarzony, to jest w istocie osobą świadczącą usługi na rzecz spółki i w sferze należnych mu od spółki świadczeń, a zatem nie może być postrzegany jako pracownik. Stosowanie przy kontraktach menedżerskich analogicznych kryteriów oceny, jak przy identyfikacji świadczeń pracowniczych, w praktyce stanowi niestety dość częsty błąd prowadzący do nieprawidłowych rozliczeń podatkowych czy składkowych.

Dlatego tak ważna jest znajomość zarówno zasad kwalifikacji, jak i skutków w podatkach dochodowych i ZUS, związanych z uzyskiwanymi przez menedżerów świadczeniami. Nie wolno tracić przy tym z pola widzenia konieczności uwzględniania postanowień indywidualnych umów oraz okoliczności towarzyszących konkretnym świadczeniom.

- Anna Mełgieś, doradca podatkowy w DORADCA Sp. z o.o. w Lublinie

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego