Wakacyjna praca małoletnich z ograniczeniami

Okres wakacji to czas wzmożonego zatrudniania młodzieży. Korzystanie z pracy młodych osób jest dozwolone, ale uwarunkowane konkretnymi przesłankami.

Publikacja: 23.07.2017 15:30

Wakacyjna praca małoletnich z ograniczeniami

Foto: Fotolia

Zgodnie z kodeksem pracy można zatrudnić młodocianego, czyli osobę, która nie ukończyła 18 lat, ale ukończyła lat 16. W szczególnych wypadkach można również zatrudnić osoby młodsze.

Od każdego młodocianego chętnego do zatrudnienia szef powinien wymagać przedstawienia świadectwa lekarskiego stwierdzającego, że praca, którą będzie wykonywał, nie zagraża jego zdrowiu. Ma też obowiązek sprawdzić, czy młody człowiek ukończył co najmniej gimnazjum (po zmianach dotyczących systemu oświaty – ośmioletnią szkołę podstawową).

Tylko lekki charakter

Zasady zatrudniania w celu wakacyjnego dorobienia, zatrudniania młodocianych w innym celu niż przygotowanie zawodowe, funkcjonują obok reguł przyjmowania w celu konkretnego przygotowania zawodowego (które również regulują przepisy kodeksu pracy).

Podstawową zasadą zatrudnienia młodocianego jest to, że może on wykonywać tzw. pracę lekką. Taka praca przede wszystkim nie może powodować zagrożenia dla życia i zdrowia młodych ludzi oraz ich rozwoju psychofizycznego.

Wykaz prac lekkich ustala sam szef po konsultacji z lekarzem medycyny pracy, oraz zatwierdzeniu przez inspektora pracy. Ta lista nie może zawierać prac wzbronionych młodocianym określonych na podstawie art. 204 k.p. Są to np. prace załadunkowe lub wyładunkowe przy przewożeniu ciężarów oraz np. prace związane z produkcją i sprzedażą alkoholu.

Postanowienia na piśmie

Standardowa umowa o pracę – w takim przypadku raczej na czas określony – zawarta na piśmie, powinna zawierać wszystkie konieczne elementy, tj. strony umowy, jej rodzaj, datę zawarcia, warunki pracy oraz warunki wynagrodzenia, czas pracy.

Ważne! Do umów zawartych na czas określony w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym nie mają zastosowania rygory związane z łącznym okresem zatrudnienia i liczbą umów zawieranych na czas określony. Innymi słowy taka umowa nie stanie się umową na czas nieokreślony i kłopotem dla szefa.

Dodatkowe obowiązki

Zatrudnienie młodych ludzi to dodatkowe obowiązki dla szefa. Pracodawca musi dbać o młodego pracownika, zapewnić mu opiekę i pomoc niezbędną do wykonywania pracy. Musi też pamiętać, że czas pracy młodocianego jest krótszy niż dorosłego pracownika i wynosi w okresie wolnym od szkoły – 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto taka osoba nie może pracować w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej (godz. 22 – 6). Młodociany pracownik podlega również wstępnym badaniom lekarskim.

Zlecenie zamiast etatu

Częstą formą umów zawieraną z młodzieżą lub studentami są umowy cywilnoprawne. Prym wiodą umowy zlecenia.

Przez taką umowę przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do wykonania określonej czynności dla dającego zlecenie. Umowa taka może mieć charakter odpłatny lub nieodpłatny. Wynagrodzenie należy się po wykonaniu zlecenia, chyba że co innego zostało stwierdzone w umowie. Taką umowę może wypowiedzieć każda ze stron w każdym czasie.

Umowa powinna określać rodzaj pracy/czynności, którą ma wykonać zatrudniony, datę jej rozpoczęcia i zakończenia, miejsce oraz zasady wynagradzania.

Co ważne, umowa zlecenia nie może mieć charakteru umowy o pracę. Niemniej przy umowach „sezonowych" raczej nie powinno to mieć miejsca.

Zlecenie zawarte z uczniem lub studentem jest korzystne finansowo. Do ukończenia 26. roku życia osoby te nie podlegają ubezpieczeniom społecznym. Niezbędne przesłanki to faktyczne kształcenie/kontynuowanie nauki i kryterium wieku.

Istotne jest przy tym, że pod pojęciem studenta rozumie się osobę kształcącą się na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Studia podyplomowe i doktoranckie nie dają już takiego statusu. Co do zasady uczniem pozostaje się do 31 sierpnia danego roku kalendarzowego, a studentem – do 30 września.

Zdolność do zawarcia umowy

Istotną sprawą jest zdolność małoletniego do podpisania umowy. W myśl przepisów prawa cywilnego pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą osiągnięcia pełnoletniości. W przypadku młodzieży między 16. a 18. rokiem życia mówimy o ograniczonej zdolności do czynności prawnych, zaś osoby poniżej 13. roku życia nie mają zdolności do czynności prawnych.

W każdym przypadku, gdy osoba z ograniczoną zdolnością do czynności prawnych zaciąga zobowiązania lub rozporządza swoim prawem, wymagana jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego. Zawarcie umowy zlecenia z taką osobą jest zatem dopuszczalne, lecz dla jej ważności niezbędna jest zgoda przedstawiciela ustawowego, czyli rodzica lub opiekuna prawnego. Ma to na celu ochronę osoby, która ze względu na wiek nie zawsze jest w stanie w pełni ocenić skutki zawieranych przez siebie umów.

Zgodnie z art. 18 kodeksu cywilnego dla ważności umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, niezbędne jest potwierdzenie umowy przez przedstawiciela.

Co do zasady zgodnie z art. 22 § 3 k.p., osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego nawiązać stosunek pracy oraz dokonywać czynności prawnych, które dotyczą tego stosunku. Jednak gdy stosunek pracy sprzeciwia się dobru tej osoby, przedstawiciel ustawowy, za zezwoleniem sądu opiekuńczego, może stosunek pracy rozwiązać.

Autorka jest prawnikiem, legislatorem

Wyjątek dla dzieci

Zatrudnienie dziecka poniżej 16. roku życia jest możliwe tylko i wyłącznie w przypadku, gdy praca ma być wykonywana w branży kulturalnej, artystycznej, sportowej bądź reklamowej. Po uzyskaniu zgody rodzica lub przedstawiciela ustawowego (opiekuna) oraz inspektora pracy (występuje o nią firma, która chce zatrudnić, dołączając opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, orzeczenie lekarskie i zgodę rodziców), inspektor może odmówić wydania zgody, gdy praca jest nieadekwatna do wieku młodego człowieka i może stwarzać dla niego zagrożenie. Czas pracy takiej osoby nie może przekroczyć 6 godzin na dobę. Nie spełnienie tych warunków i zatrudnienie dziecka naraża pracodawcę na odpowiedzialność za naruszenie praw pracowniczych i karę grzywny od 1000 do 30 000 zł.

Zgodnie z kodeksem pracy można zatrudnić młodocianego, czyli osobę, która nie ukończyła 18 lat, ale ukończyła lat 16. W szczególnych wypadkach można również zatrudnić osoby młodsze.

Od każdego młodocianego chętnego do zatrudnienia szef powinien wymagać przedstawienia świadectwa lekarskiego stwierdzającego, że praca, którą będzie wykonywał, nie zagraża jego zdrowiu. Ma też obowiązek sprawdzić, czy młody człowiek ukończył co najmniej gimnazjum (po zmianach dotyczących systemu oświaty – ośmioletnią szkołę podstawową).

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara