Handlować w niedziele będzie jeszcze trudniej

Ministerstwo Rodziny i Pracy chce precyzyjniejszych zapisów ustawy zakazującej niedzielnego handlu i przygotowuje w tej sprawie nowelizację.

Aktualizacja: 23.07.2018 07:13 Publikacja: 22.07.2018 20:36

Handlować w niedziele będzie jeszcze trudniej

Foto: Fotolia

Prawo i Sprawiedliwość planuje uszczelnienie niedzielnego zakazu handlu. Ministerstwo Rodziny i Pracy przygotowało już założenia do projektu nowelizacji ustawy. Projekt ma być gotowy po wakacjach. Nie wiadomo jednak, czy zostanie wniesiony do Sejmu jako poselski czy jako rządowy.

Czytaj także: Sąd łagodny dla łamiącej zakaz sprzedaży

– Spotkaliśmy się z posłami i przedstawicielami biznesu, by podsumować pierwszy okres obowiązywania ustawy. Rozmawialiśmy także o tym, jak niektórzy przedsiębiorcy starają się ten zakaz obejść i jak powinniśmy z tym walczyć – mówi „Rzeczpospolitej" wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.

Czytaj także: Niedziele wolne od handlu w 2018 r.

 

Trzy poprawki

Wiceminister opowiada, że najwięcej kontrowersji wzbudziła sprawa Żabki jako placówki pocztowej i możliwości handlu w niej.

– Próbowaliśmy w tej sprawie dojść do porozumienia z właścicielami sieci sklepów, ale się nie udało – opowiada Szwed. – Dlatego uznaliśmy, że należy ten zapis doprecyzować, bo nawet sądy nie wiedzą, jak go interpretować – dodaje.

Nowela ma także rozwiązywać kwestię pracy członków rodziny w niedziele objęte zakazem handlu. Według przepisów placówki handlowe mogą być otwarte w dni objęte zakazem tylko wtedy, gdy za ladą stanie właściciel. W odpowiedzi na wątpliwości, czy sprzedawać może członek rodziny, ministerstwo wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy wydało interpretację, że mogą oni pomagać „nieodpłatnie i okazjonalnie", ale pod warunkiem że nie są zatrudnieni w tym sklepie.

– Chcemy to teraz doprecyzować – mówi Szwed.

Trzecią zmianą, którą zamierza wprowadzić ministerstwo, byłyby zmiany dotyczące „przeważającej działalności". Według ustawy spod zakazu są wyjęte m.in. placówki handlowe, w których przeważająca działalność polega na handlu kwiatami, prasą czy biletami komunikacji miejskiej.

– Zdarza się, że przedsiębiorcy deklarują, iż działają w branżach podlegających wykluczeniu, a w rzeczywistości prowadzą normalny handel. Chcemy te praktyki ukrócić – mówi Szwed. Proponowane zmiany miałyby zacząć obowiązywać od 2019 r. – Obecnie propozycje nowelizacji konsultujemy z poszczególnymi resortami – wyjaśnia Szwed.

Ministerstwo Rodziny i Pracy nie chce się jednak przychylić do propozycji NSZZ Solidarność, by niedzielną dobę z zakazem handlu wydłużyć do godziny 5 rano w poniedziałek.

– Nie sądzimy, że przedsiębiorcy złośliwie będą zmuszali ludzi do pracy od północy – mówi Szwed. – Jeśli dochodzi do nadużyć, należy taki przypadek zgłosić do inspekcji pracy.

Innego zdania są posłowie PiS.

– Wydłużenie doby pracowniczej to obok sprawy z placówkami pocztowymi dwie najważniejsze kwestie, które powinny być rozstrzygnięte w tej nowelizacji – mówi Janusz Śniadek, poseł PiS. Nie wyklucza, że projekt trafi do Sejmu drogą poselską. – Decyzja zapadnie po wakacjach – mówi polityk.

Wolne dla wszystkich

Związkowcy domagają się także, by wolną niedzielę wprowadzić też w innych branżach.

– Kiedyś walczyliśmy o wolne soboty, dziś o wolne niedziele – mówi polityk. – Oczywiście są branże związane ze zdrowiem czy bezpieczeństwem, w których praca w niedzielę to konieczność. Ale fabryka nie musi już działać w niedzielę – popiera pomysł związków poseł Śniadek.

Minister Szwed zapewnia, że w ministerstwie nie są prowadzone żadne prace nad tą kwestią, choć on sam popiera powszechny zakaz niedzielnej pracy.

Prawo i Sprawiedliwość planuje uszczelnienie niedzielnego zakazu handlu. Ministerstwo Rodziny i Pracy przygotowało już założenia do projektu nowelizacji ustawy. Projekt ma być gotowy po wakacjach. Nie wiadomo jednak, czy zostanie wniesiony do Sejmu jako poselski czy jako rządowy.

Czytaj także: Sąd łagodny dla łamiącej zakaz sprzedaży

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego