Kiedy za brak urlopu wypoczynkowego można zapłacić ekwiwalent

Gdy pracodawca nie zapewnił podwładnemu urlopu, nie może mu wypłacić ekwiwalentu pieniężnego. Należy się on tylko wtedy, gdy pracownik nie wykorzystał wypoczynku przed odejściem z firmy

Publikacja: 12.07.2016 06:30

Kiedy za brak urlopu wypoczynkowego można zapłacić ekwiwalent

Foto: 123RF

Pracownik nabywa prawo do ekwiwalentu pieniężnego w razie niewykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Tak stanowi art. 171 § 1 kodeksu pracy. Jedynie gdy strony postanowią o wybraniu urlopu w czasie pozostawania w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej z tym samym pracodawcą, firma nie musi wypłacać ekwiwalentu. Wynika to z art. 176 § 3 k.p.

To jednak sytuacja wyjątkowa. Zasadą jest natomiast wypłata ekwiwalentu, gdy ustaje zatrudnienie uniemożliwiające skorzystanie z urlopu w naturze.

Bez zastępowania

Firma nie może więc zamiast udzielić urlopu wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za te wakacje. Strony nie mogą także zawrzeć porozumienia w tej sprawie. Pracownik ma bowiem prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego oraz nie może się go zrzec (art. 152 k.p.).

Na niedopuszczalność zamiany urlopu na ekwiwalent wskazywał także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w postanowieniu z 21 lutego 2013 r. (C-194/12). Stwierdził, że art. 7 dyrektywy 2003/88 należy interpretować w ten sposób, że sprzeciwia się on takiej wykładni uregulowania krajowego, która zezwala na to, aby w trakcie trwania umowy o pracę zastąpić wypłatą ekwiwalentu pieniężnego coroczny urlop, z którego pracownik nie mógł skorzystać z powodu niezdolności do pracy.

Podobnie podkreślił Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 15 grudnia 2006 r. (III APa 176/05). Uznał on, że nawiązując stosunek pracy, strony nie mogą zastrzec, że wynagrodzenie będzie obejmowało ekwiwalent za urlop. Takie założenie prowadziłoby do sytuacji, w której pracownik już przy podpisywaniu umowy zrzekałby się urlopu i godził na wypłatę ekwiwalentu. Porozumienie dopuszczające taką zamianę byłoby z mocy prawa nieważne.

Kiedy wymagać

Ekwiwalent urlopowy należy wypłacić pracownikowi w dniu nabycia do niego prawa, czyli w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Dotyczy to zarówno ekwiwalentu za urlop bieżący, jak i za zaległy. Gdyby pracodawca nie wypłacił go w tym terminie, znajdzie się w opóźnieniu, czego konsekwencją jest możliwość żądania przez pracownika zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie. Będą one liczone od dnia następnego po dacie zakończenia zatrudnienia.

Prawo do ekwiwalentu przedawnia się po trzech latach od dnia jego wymagalności. Stosuje się tu ogólny przepis o przedawnieniach roszczeń ze stosunku pracy (art. 291 § 1 k.p.). Za dzień wymagalności należy tu uznać datę rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Oznacza to, że po trzech latach od zakończenia zatrudnienia firma uwolni się od zapłaty ekwiwalentu, wskazując na upływ okresu przedawnienia.

Autor jest sędzią Sądu Okręgowego w Kielcach

Gdy brakuje snu

Przepisów o ekwiwalencie za urlop nie stosuje się, gdy firma nie udzieliła pracownikowi czasu wolnego na odpoczynek. Według art. 132 § 1 k.p. w każdej dobie zatrudnionemu przysługuje prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Natomiast zgodnie z art. 133 § 1 k.p. w każdym tygodniu ma on prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Jednak pracownik, któremu szef nie zapewnił obligatoryjnych godzin odpoczynku, nie ma roszczenia o ekwiwalent pieniężny na podstawie stosowanych odpowiednio art. 171 i 172 k.p., gdy jego angaż został rozwiązany. Tak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 3 września 2009 r. (III PK 33/09). Firma nie musi więc płacić ekwiwalentu za nieudzielony odpoczynek.

Nie oznacza to jednak, że całkowicie uwolni się od odpowiedzialności. W razie nieudzielenia okresów odpoczynku, pracownik może dochodzić od pracodawcy odszkodowania lub zadośćuczynienia na zasadach ogólnych. Tak uznał SN w uchwale siedmiu sędziów z 13 marca 2008 r. (I PZP 11/07). Firma może więc być zmuszona zapłacić odszkodowanie, jeśli pracownik poniósł szkodę wskutek braku odpowiedniego czasu na odpoczynek lub zadośćuczynienie, jeśli z tego powodu doznał krzywdy. Nieudzielenie czasu wolnego godzi bowiem w dobro osobiste, jakim jest zdrowie, co uzasadnia odpowiedzialność pracodawcy za naruszenie dóbr osobistych z art. 24 k.c., w tym w postaci zadośćuczynienia pieniężnego z art. 448 k.c. (wyrok SN z 18 marca 2015 r., I PK 191/14).

O czym pamiętać

- pracownik nie może zrzec się należnego mu ekwiwalentu za urlop w umowie z firmą

- w razie śmierci pracownika ekwiwalent wypłaca się małżonkowi i dzieciom uprawnionym do renty rodzinnej

- ekwiwalent za urlop bieżący przysługuje w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w roku ustania stosunku pracy

- to przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Czego unikać

- naruszania przepisów o dobowym i tygodniowym odpoczynku

- płacenia ekwiwalentu, gdy doszło do przejęcia firmy przez nowego pracodawcę

- potrącania przez zakład swoich należności z przysługującego pracownikowi ekwiwalentu za urlop

- uzależniania jego wypłaty od rozliczenia się z firmą

Pracownik nabywa prawo do ekwiwalentu pieniężnego w razie niewykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Tak stanowi art. 171 § 1 kodeksu pracy. Jedynie gdy strony postanowią o wybraniu urlopu w czasie pozostawania w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej z tym samym pracodawcą, firma nie musi wypłacać ekwiwalentu. Wynika to z art. 176 § 3 k.p.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów