Skrócenie okresu wypowiedzenia za odszkodowaniem dla pracownika

W szczególnych okolicznościach okres wypowiedzenia pracownika może trwać miesiąc zamiast przysługujących mu trzech miesięcy. Za pozostały czas firma musi mu jednak zapłacić.

Publikacja: 13.06.2017 02:00

Skrócenie okresu wypowiedzenia za odszkodowaniem dla pracownika

Foto: Fotolia

Zdarza się, że ustalony lub przysługujący okres wypowiedzenia może ulec zmianie, a właściwie skróceniu. Warto przeanalizować to zagadnienie, aby przeprowadzić ten proces w zgodzie z przepisami prawa pracy.

Czasem z odszkodowaniem

Jeżeli pracodawca rozwiązuje umowę z pracownikiem z przyczyn go niedotyczących lub z powodu upadłości albo likwidacji spółki, może skrócić okres wypowiedzenia z trzech miesięcy najwyżej do miesiąca. Decyzja ta nie wymaga zgody zwalnianego.

Pracodawca musi być jednak świadomy, że ze skróceniem okresu wypowiedzenia w tym konkretnym przypadku wiąże się konieczność wypłaty odszkodowania. Pracownik zaś musi wiedzieć, że umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu w momencie zakończenia skróconego, a nie przysługującego mu kodeksowo, okresu wypowiedzenia.

Pracodawca, który skróci okres wypowiedzenia z trzech miesięcy do miesiąca, przy zachowaniu wymienionych przyczyn wypowiedzenia, postępuje zgodnie z przepisami prawa pracy oraz zmniejsza koszty rozliczenia z pracownikiem. Od należnego pracownikowi odszkodowania ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, ale nie nalicza, nie wykazuje i nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne. Odszkodowanie w całości podlega zwolnieniu z tych składek. Pracownik dzięki temu otrzymuje wyższe wynagrodzenie netto za okres skróconego wypowiedzenia. Dodatkowym atutem jest też fakt, że w przypadku pozostawania w tym czasie bez pracy, okres ten wlicza się do okresu zatrudnienia.

Nieważna umowa...

Od 22 lutego 2016 r. – po wejściu w życie nowelizacji przepisów dotyczących długości okresu wypowiedzenia – skrócony okres wymówienia z zachowaniem prawa do odszkodowania może dotyczyć nie tylko, jak to było przed zmianą, umów na czas nieokreślony. W obecnym stanie prawnym również te zawarte na czas określony, można rozwiązać za 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Ten zaś można skrócić – w opisanych okolicznościach – maksymalnie do miesiąca.

...ale długość wymówienia

O ile nieistotny jest czas, na jaki zawarto umowę, o tyle kluczowa jest długość okresu wypowiedzenia oraz jednostronne oświadczenie pracodawcy dotyczące zastosowania skróconego okresu wypowiedzenia. Można bowiem skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia i to wyłącznie przez wspomniane jednostronne oświadczenie pracodawcy.

...i forma skrócenia

Jeżeli skrócenie nastąpi na mocy porozumienia stron, przepisy k.p. (art. 36

1

§ 1 i § 2) nie będą miały zastosowania. W konsekwencji wyklucza to możliwość wypłaty odszkodowania zwolnionego ze składek. Natomiast okres, o jaki zostanie skrócone wypowiedzenie, nie będzie wliczony do okresu zatrudnienia w przypadku pozostawania przez pracownika bez pracy.

Możliwe także porozumienie

Kodeks pracy przewiduje ustalenie wcześniejszego zakończenia stosunku pracy po złożeniu wypowiedzenia przez jedną ze stron. Artykuł 36

1

§ 6 dodatkowo reguluje, że taka forma skrócenia nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę. W praktyce oznacza to, że nie zawsze skrócenie okresu wypowiedzenia oznacza rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron – nadal może to być bowiem wypowiedzenie przez jedną z nich. Przepisy nie precyzują żadnych wymogów formalnych w tej kwestii, nie wymagają uzasadnienia i nie wskazują, na czyją prośbę może zostać zastosowane skrócenie. Dodatkowo warto podkreślić, że nie ma tu mowy o wypłacie odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia, a jakakolwiek dodatkowa wypłata jest traktowana jak normalne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Zdarza się, że ustalony lub przysługujący okres wypowiedzenia może ulec zmianie, a właściwie skróceniu. Warto przeanalizować to zagadnienie, aby przeprowadzić ten proces w zgodzie z przepisami prawa pracy.

Czasem z odszkodowaniem

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów