Związki zawodowe nie wymuszą utworzenia regulaminu pracy

Pracodawca zatrudniający od 20 do 49 pracowników, który formalnie nie musi wprowadzić regulaminu pracy, może być do tego zmuszony przez organizację związkową. Jej wniosek nie jest jednak wiążący, jeżeli stan zatrudnienia spadnie.

Publikacja: 08.06.2017 07:00

Związki zawodowe nie wymuszą utworzenia regulaminu pracy

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Gdy u pracodawcy funkcjonuje zakładowa organizacja związkowa, regulamin pracy jest tworzony w porozumieniu z tą organizacją. Jednak rola związków zawodowych nie ogranicza się obecnie tylko do współudziału w tworzeniu regulaminu u pracodawcy mającego obowiązek jego posiadania. W firmie zatrudniającej od 20 do 49 pracowników może ona żądać wprowadzenia tego aktu wewnątrzzakładowego.

Podniesiony limit

Prawo pracy to nie tylko kodeks pracy, pozostałe ustawy oraz rozporządzenia wykonawcze. To również przepisy zakładowe ujęte w regulaminach – między innymi w regulaminie pracy.

Do niedawna taki regulamin musiał posiadać każdy pracodawca zatrudniający przynajmniej 20 pracowników. Jednak obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. przepisy w zakresie regulaminów pracy stały się bardziej wyrozumiałe dla mniejszych firm. Wprowadzono zasadę, zgodnie z którą do uregulowania organizacji i porządku w procesie pracy w drodze regulaminu pracy obliguje pracodawcę zatrudnianie nie 20, a 50 pracowników.

Nie oznacza to jednak, że mniejszy pracodawca (zatrudniający do 49 osób) nie może wprowadzić regulaminu. Może, jeżeli uzna to za zasadne. Jednak w przypadku, gdy taki pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a w jego firmie działa zakładowa organizacja związkowa, może ona wymusić wprowadzenie regulaminu, składając pracodawcy stosowny wniosek w tej sprawie. Wówczas prawo do posiadania regulaminu przekształca się w obowiązek jego ustanowienia i stosowania.

Należy mieć przy tym na względzie, że uprawnienia zakładowej organizacji związkowej zależne są od tego, czy zatrudnia ona przynajmniej 10 członków.

Wahania w zatrudnieniu

W praktyce nie można wykluczyć sytuacji, gdy zakładowa organizacja związkowa zwróci się do pracodawcy o ustalenie regulaminu pracy, a bezpośrednio po tym stan zatrudnienia spadnie poniżej poziomu, który umożliwia związkowi zawodowemu skuteczne wystąpienie z takim wnioskiem. Przepisy nie odpowiadają na pytanie, co dalej z wnioskiem organizacji związkowej – czy można go pozostawić bez odpowiedzi, czy może trzeba poinformować o zmianie sytuacji, która nie daje podstaw do utworzenia regulaminu. Nowe regulacje kodeksowe nie odpowiadają również na pytanie, czy raz złożony wniosek przez zakładową organizację związkową wiąże pracodawcę w zakresie konieczności wprowadzenia regulaminu w przypadku zwiększenia zatrudnienia w przyszłości.

Z pewnością pozostawienie wniosku organizacji związkowej bez rozpatrzenia – z uwagi na zmniejszenie liczby pracowników poniżej 20 osób – nie jest dobrą praktyką. Pracodawca powinien niezwłocznie udzielić pisemnej odpowiedzi, że nie ma podstaw do uruchamiania procedury wprowadzania regulaminu pracy w związku ze zmniejszeniem stanu zatrudnienia. Należy przyjąć, że w takiej sytuacji organizacja związkowa nie ma roszczenia o ustanowienie regulaminu, mimo że formalnie w dniu złożenia wniosku stan zatrudnienia uprawniał ją do wystąpienia z taką inicjatywą.

Procedura od początku

Wniosek złożony przez organizację zakładową dotyczy konkretnej sytuacji w konkretnym czasie, kiedy to pracodawca zatrudnia przynajmniej 20 osób. Nie ma podstaw, aby przyjąć, że jest on dla pracodawcy wiążący na przyszłość – w sytuacji, gdy wcześniej czy później zwiększy on zatrudnienie.

W razie gdy faktycznie pracodawca będzie zatrudniał tylu pracowników, że organizacja związkowa będzie mogła wystąpić z wnioskiem o ustanowienie regulaminu, i organizacja ta uzna, że nadal jest tym zainteresowana, musi ponownie złożyć wniosek o wprowadzenie regulaminu. ?

Autor jest prawnikiem, ekspertem prawa pracy

Gdy u pracodawcy funkcjonuje zakładowa organizacja związkowa, regulamin pracy jest tworzony w porozumieniu z tą organizacją. Jednak rola związków zawodowych nie ogranicza się obecnie tylko do współudziału w tworzeniu regulaminu u pracodawcy mającego obowiązek jego posiadania. W firmie zatrudniającej od 20 do 49 pracowników może ona żądać wprowadzenia tego aktu wewnątrzzakładowego.

Podniesiony limit

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a