Delegowanie zastępcy do innej pracy na podstawie odrębnej umowy

Osoby zatrudnionej w celu zastąpienia nieobecnego pracownika nie można skierować do innej pracy. Jest to możliwe na podstawie dodatkowej umowy.

Publikacja: 18.05.2017 06:30

Delegowanie zastępcy do innej pracy na podstawie odrębnej umowy

Foto: Fotolia.com

Usprawiedliwiona nieobecności pracownika daje możliwość zatrudnienia innej osoby na umowę o pracę na czas określony w celu zastępstwa. Zasadą jest, że ta osoba powinna wykonywać czynności nieobecnego pracownika. Czy można jej jednak powierzyć inną pracę na 3 miesiące, jeżeli wymagają tego potrzeby pracodawcy, a nowe zadania są zgodne z jej kwalifikacjami?

Cel zawarcia

Umowa na zastępstwo jest obecnie jedną z umów na czas określony. Od zwykłej umowy terminowej odróżnia ją specyficzny cel – potrzeba zastąpienia pracownika w trakcie jego usprawiedliwionej nieobecności. Ten cel wskazuje, że zakres obowiązków zastępcy powinien co do zasady pokrywać się z tymi, które wykonuje nieobecny pracownik. W przeciwnym razie trudno mówić, że umowa została zawarta w celu zastępstwa.

Jest to istotne, ponieważ umowy na czas określony zawartej w celu zastępstwa nieobecnego pracownika nie wlicza się do limitów umów na czas określony. Zatem nie wlicza się jej do 3 umów terminowych, jakie pracodawca może zawrzeć z tym samym pracownikiem, a jej okres nie jest zaliczany do 33 miesięcy, na jakie strony mogą łącznie zawrzeć umowy terminowe.

W praktyce nie można jednak wykluczyć sytuacji, gdy potrzeby pracodawcy będą wymagały wykonywania przez załogę innej pracy niż ta, którą pracownicy dotychczas świadczą. Może to dotyczyć również osoby zatrudnionej w celu zastępstwa. Powstaje pytanie – czy pracodawca może ją skierować do innej pracy, która nie mieści się w pierwotnie ustalonym zakresie zastępstwa?

Firmowe przesunięcia

Należy pamiętać, że skierowanie pracownika do innej pracy na okres do 3 miesięcy w roku kalendarzowym nie wymaga wręczenia mu wypowiedzenia zmieniającego warunki zatrudnienia, jeżeli czasowo powierzona praca odpowiada kwalifikacjom tego pracownika i nie powoduje obniżenia jego wynagrodzenia. Przepisy kodeksu pracy będące podstawą czasowego powierzenia innej pracy nie wprowadzają ograniczeń co do kategorii pracowników, którym można powierzyć inną pracę. Nie wskazują tym samym, że powierzenie innej pracy może mieć miejsce np. tylko w przypadku pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony lub zwykłych umów na czas określony. Tym samym wydaje się, że nie ma przeciwwskazań, aby osoba zatrudniona w celu zastępstwa została skierowana nawet na 3 miesiące do innej pracy, jeśli posiada do niej kwalifikacje i nie wiąże się to ze zmniejszeniem wynagrodzenia.

Problem z limitami

Jest jednak pewien problem, który powoduje, że powierzenie zastępcy innej pracy nie jest takie oczywiste, jakby na to wskazywał przepis regulujący czasowe „delegowanie" pracownika. Wynika on z faktu, że czas umowy w celu zastępstwa nie jest wliczany do okresu umów terminowych. Tym samym można uznać, że dopóki pracownik wykonuje umowę i zakres czynności zastępcy, to okresu takiej pracy nie uwzględnia się przy ustalaniu limitu umów terminowych. Natomiast skierowanie go do innej pracy, która nie ma związku z pracą zastępowanej osoby, nasuwa wątpliwości co do możliwości pominięcia okresu czasowego powierzenia takiej pracy przy ustalaniu limitu okresu, przez jaki mogą trwać umowy na czas określony. Ponadto kłóci się to z samą ideą umowy w celu zastępstwa.

Reasumując, przepisy kodeksu pracy, dające podstawę do czasowego skierowania pracownika do innej pracy bez formalnej zmiany umownych warunków zatrudnienia, nie wyłączają bezpośrednio możliwości powierzenia innej pracy osobie zatrudnionej w celu zastępstwa. Jednak uwzględniając cel umowy na zastępstwo oraz fakt, iż nie wlicza się jej do limitów umów na czas określony, możliwość skierowania do innych obowiązków, niezwiązanych z zakresem obowiązków zastępcy, wydaje się być wątpliwa. Gdyby pracodawca, uwzględniając np. specyficzne kwalifikacje osoby zatrudnionej na zastępstwo, chciał jej powierzyć inną pracę w związku z aktualnymi potrzebami firmy, powinien w pierwszej kolejności rozwiązać umowę na zastępstwo i zawrzeć nową, na czas określony. Będzie ona przy tym wliczana do limitów tego rodzaju umów.

Autor jest prawnikiem, ekspertem prawa pracy

Usprawiedliwiona nieobecności pracownika daje możliwość zatrudnienia innej osoby na umowę o pracę na czas określony w celu zastępstwa. Zasadą jest, że ta osoba powinna wykonywać czynności nieobecnego pracownika. Czy można jej jednak powierzyć inną pracę na 3 miesiące, jeżeli wymagają tego potrzeby pracodawcy, a nowe zadania są zgodne z jej kwalifikacjami?

Cel zawarcia

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona