Praktyka może trwać nie dłużej niż kwartał

Pracodawca może przyjąć absolwenta szkoły na praktykę trwającą do trzech miesięcy. W tym czasie nie musi płacić za niego składek ZUS. Od niego też zależy, czy ta praca będzie odpłatna.

Publikacja: 22.04.2017 12:30

Praktyka może trwać nie dłużej niż kwartał

Foto: Fotolia.com

Podjęcie pierwszego zatrudnienia czy też umożliwienie zdobycia doświadczenia zawodowego reguluje wiele instytucji. Do jednej z nich należą praktyki absolwenckie.

Pracodawca, jeżeli tylko ma taką wolę, może przyjąć do pracy młode osoby, pod warunkiem że ukończyły one co najmniej gimnazjum, ale nie mają jeszcze 30 lat.

Odbywanie praktyki absolwenckiej nie jest równoznaczne z zatrudnieniem, jest to bardziej rodzaj umowy cywilnej. Taka praktyka ma umożliwiać absolwentowi zdobycie doświadczenia zawodowego i umiejętności wykonywania pracy. Przy czym co do zasady praktykant nie może wykonywać pracy szczególnie niebezpiecznej (w rozumieniu art. 23715 k.p.).

Ile się należy

Co ważne dla pracodawcy, praktyka nie musi być odpłatna. Pracodawca może jednak przewidzieć za tę pracę określoną kwotę.

Skoro praktyka to nie zatrudnienie, to praktykant nie otrzymuje pensji, tylko świadczenie pieniężne. Jego stawka nie może przekraczać dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Skoro w 2017 r. minimalna płaca to 2000 zł, to praktykant może zarobić maksymalnie 4000 zł.

Jak „zatrudnić"

Praktykanta można przyjąć na czas określony nie dłuższy niż 3 miesiące. Tego okresu nie można przekroczyć także w przypadku kilku umów zawartych między praktykantem a tym samym pracodawcą.

Umowa, na podstawie której odbywa się praktyka, musi mieć formę pisemną i określać to, co najważniejsze:

- rodzaj pracy,

- czas odbywania praktyki,

- w przypadku praktyk odpłatnych – wysokość świadczenia określoną i zaproponowaną przez szefa,

- tygodniowy wymiar czasu pracy praktyki.

Czas pracy praktykanta nie może przekroczyć 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekroczyć przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Pracodawca musi tu również uwzględniać pory odpoczynku.

Co w sytuacji, gdy praktyka lub sam praktykant okażą się niesatysfakcjonujący? Zawartą umowę można rozwiązać. W przypadku praktyki nieodpłatnej można to zrobić w każdym czasie, a jeżeli praktykant otrzymuje świadczenie – za 7-dniowym wypowiedzeniem.

Przyjmując praktykanta, zatrudniający musi pamiętać, aby:

- zawrzeć umowę,

- wypłacać świadczenie,

- zapewnić mu bezpieczne, zgodne z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy warunki odbywania praktyki,

- na wniosek praktykanta wystawić mu zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i nabytych umiejętnościach,

- nie traktować praktykanta inaczej niż innych; zasada równego traktowania dotyczy również praktykanta (to taki sam pracownik, tylko pracuje na innej podstawie prawnej),

- pobierać zaliczkę na podatek od wypłacanego świadczenia i ją odprowadzać.

Dla praktykant ważne jest natomiast, że nawet w przypadku praktyki odpłatnej nie jest on z tego tytułu objęty ubezpieczeniami społecznymi ani zdrowotnym. To zmniejsza koszty jego zatrudnienia i jest plusem dla pracodawcy. Mimo braku ubezpieczenia, w razie wypadku przy pracy praktykant może skorzystać ze świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, do których ma prawo na podstawie ustawy o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach.

—Małgorzata Terlikowska, prawnik, legislator

Podjęcie pierwszego zatrudnienia czy też umożliwienie zdobycia doświadczenia zawodowego reguluje wiele instytucji. Do jednej z nich należą praktyki absolwenckie.

Pracodawca, jeżeli tylko ma taką wolę, może przyjąć do pracy młode osoby, pod warunkiem że ukończyły one co najmniej gimnazjum, ale nie mają jeszcze 30 lat.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona