Urlop rodzicielski a zakaz wykonywania w tym czasie pracy

Osoby korzystającej z urlopu rodzicielskiego nie obowiązuje zakaz wykonywania w tym czasie pracy. Złożenie wniosku o urlop wychowawczy lub o obniżenie etatu może zaś nie wystarczyć do zachowania posady.

Aktualizacja: 17.04.2016 15:45 Publikacja: 17.04.2016 11:43

Urlop rodzicielski a zakaz wykonywania w tym czasie pracy

Foto: 123RF

Urlop plus biznes

Czy pracownica przebywająca na urlopie rodzicielskim może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą z jednoczesnym zachowaniem prawa do zasiłku macierzyńskiego?

Zgodnie z art. 29a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity DzU z 2014 r., poz. 159) zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego.

W doktrynie przedmiotu ugruntowany jest pogląd, zgodnie z którym prawa do zasiłku macierzyńskiego nie traci się w przypadku podjęcia nowego zatrudnienia w okresie urlopu macierzyńskiego. Niewykluczone jest więc także kontynuowanie działalności gospodarczej przez osobę pobierającą zasiłek macierzyński będącą przedsiębiorcą (dotyczy to także ubezpieczonego ojca dziecka w okresie pobierania zasiłku podczas urlopu rodzicielskiego). Pogląd wynika z regulacji ustawowej zasiłku macierzyńskiego, która nie odsyła do przepisów dotyczących utraty prawa do zasiłku chorobowego (art. 6, 17, 31 ustawy zasiłkowej). Potwierdził to też Sąd Najwyższy w wyrokach z 9 czerwca 2009 r. (II UK 403/08) i z 11 grudnia 2009 r. (I UK 145/07).

Tutejszy organ skonsultował powyższe z wydziałem realizacji dochodów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ciągła nieobecność

Pracownica przebywała na licznych zwolnieniach lekarskich, po których na początku stycznia 2016 r. skorzystała z dwóch dni opieki na dzieckiem i z trzech dni urlopu na żądanie. Następnie przedstawiła zwolnienie lekarskie w związku z chorobą dziecka oraz wniosek o urlop wypoczynkowy i wniosek o urlop wychowawczy. Czy możemy rozwiązać z nią stosunek pracy w trybie art. 52 k.p.? Jeśli tak, to w jakim terminie? Czy mamy na bieżąco opłacać składki na ubezpieczenia, czy udzielić urlopu wychowawczego?

Najpierw należy się odnieść do możliwości rozwiązania z pracownicą umowy o pracę w trybie art. 52 Kodeksu pracy. Przepis § 1 pkt 1 przywołanego art. 52 przed nowelizacją obowiązującą od 2 czerwca 1996 r. zawierał przykładową listę ciężkich naruszeń podstawowych obowiązków, wliczając do nich dokonanie nadużyć w zakresie korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Rezygnacja z tej regulacji spowodowała, że – jak trafnie przyjął Sąd Najwyższy w wyroku z 1 lipca 1999 r. (I PKN 136/99, OSNAPiUS 2000, nr 18, poz. 690) – nadużycie korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego samo w sobie nie może być zakwalifikowane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Jeśli jednak pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego podejmuje czynności sprzeczne z jego celem (jakim jest odzyskanie zdolności do pracy), a zwłaszcza czynności prowadzące do przedłużenia nieobecności w pracy, godzi w dobro pracodawcy i działa sprzecznie ze swoimi obowiązkami (lojalność wobec pracodawcy; obowiązek świadczenia pracy i usprawiedliwienia nieobecności). Może to być uznane za przyczynę z § 1 pkt 1 k.p.

SN inaczej ujął to zagadnienie w wyroku z 21 października 1999 r. (I PKN 308/99, OSNAPiUS 2001, nr 5, poz. 154). Przyjął, że wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem jest naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych i stanowi uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p., ale tylko wtedy, gdy pracownikowi można przypisać winę co najmniej w postaci rażącego niedbalstwa.

Jeżeli zdaniem pracodawcy zachodzą przesłanki do rozwiązania z pracownicą umowy bez wypowiedzenia z jej winy, to może dokonać tego w każdym czasie bytu prawnego (trwania, obowiązywania) umowy o pracę. W takiej sytuacji nie działa żadna ochrona pracownicy z tytułu np. ciąży, wieku przedemerytalnego czy z przepisów szczególnych. Należy tu jednak wyraźnie zaznaczyć, że decyzja pracodawcy w tej sprawie powinna być w pełni usprawiedliwiona.

Odnosząc się natomiast do kwestii opłacania składek na ubezpieczenia. Jeżeli stosunek pracy trwa, to podstawę wymiaru składek stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Czas przebywania na zwolnieniu lekarskim jest okresem nieskładkowym z wyjątkiem okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego (art. 6 pkt 7 ustawy o emeryturach i rentach z FUS).

Odnośnie zaś do urlopu wychowawczego – gdy pracownica jest zatrudniona na czas nieokreślony, ma prawo skorzystać z urlopu wychowawczego w pełnym jego wymiarze. Nie jest wtedy związana okresem obowiązywania umowy okresowej, ponieważ urlop wychowawczy jest ściśle powiązany z bytem prawnym umowy o pracę. Inaczej mówiąc – urlop wychowawczy realizuje się tylko wtedy, gdy umowa o pracę jest czynna. A zatem w razie upadłości czy likwidacji firmy pracodawcy rozwiązuje się umowa (za wypowiedzeniem) i tym samym kończy się urlop wychowawczy. Przypadki wcześniejszego zakończenia urlopu wychowawczego reguluje Kodeks pracy.

W okresie korzystania przez pracownicę z urlopu wychowawczego obowiązkowe składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne finansowane są z budżetu państwa. Pracodawca w tym czasie śle raporty do ZUS za pracownicę z kodem urlopu wychowawczego.

Przepis szczególny

Czy to prawda, że pracownica zatrudniona na cały etat, która po powrocie z urlopu rodzicielskiego złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, np. do 7/8, nie ma gwarancji zachowania stanowiska, jeżeli pracodawca zatrudnia więcej niż 20 pracowników?

Ochrona pracownicy przed wypowiedzeniem stosunku pracy z art. 1868 Kodeksu pracy nie jest bezwzględna. Dzieje się tak dlatego, że z jednej strony ochronę zapewnia Kodeks pracy, a z drugiej strony jest jeszcze ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844) (potocznie ustawa o zwolnieniach grupowych). Ta ustawa zaś w art. 5 ust. 1 stanowi odmiennie i jako taka w stosunku do k.p. jest przepisem szczególnym (regulacją szczególną).

Zgodnie z przywołanym art. 5 ust. 1, przy wypowiadaniu pracownikom stosunków pracy w ramach grupowego zwolnienia nie stosuje się przepisów odrębnych dotyczących szczególnej ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, z zastrzeżeniem ust. 5 (osoby w ochronie przedemerytalnej i pracownice w ciąży, art. 39 i 177 k.p.). Ochrona z art. 1868 k.p. jest taką szczególną ochroną , do której odnosi się ustawa o zwolnieniach grupowych w art. 5 ust. 1. Ta szczególna ochrona przestaje obowiązywać w sytuacji, gdy pracodawca podlega przepisom ustawy o zwolnieniach grupowych – tj. gdy na moment wręczenia pracownikowi wypowiedzenia zatrudnia co najmniej 20 pracowników (art. 1 ustawy) oraz gdy mają miejsce w jego firmie zwolnienia grupowe. Zatem w takiej sytuacji pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy korzystającej z ochrony na niepełnym etacie do 12 miesięcy (art. 1868 k.p.).

Wiesław Piesio, Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie

Urlop plus biznes

Czy pracownica przebywająca na urlopie rodzicielskim może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą z jednoczesnym zachowaniem prawa do zasiłku macierzyńskiego?

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara