Ochrona przedemerytalna utrudnia znalezienie zatrudnienia

aktualizacja: 30.03.2016, 16:33
Foto: www.sxc.hu

Okres ochronny utrudnia znalezienie zatrudnienia.

REDAKCJA POLECA

Bezrobotni Polacy po ukończeniu 50. roku życia nie otrzymują skutecznej pomocy w znalezieniu trwałego zatrudnienia. Rzadko udaje im się znaleźć pracę, a jeżeli tak się stanie, to najczęściej zatrudnienie na czas określony lub na podstawie tzw. umowy śmieciowej.

– Po krótkim okresie zatrudnienia osoby powyżej 50. roku życia ponownie rejestrują się w urzędzie pracy i są objęte działaniami aktywizacyjnymi – mówił Jacek Uczkiewicz, wiceprezes NIK, na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. – Programy aktywizacji zawodowej nie spełniają więc swojej podstawowej roli, jaką jest doprowadzenie do trwałego wyjścia z bezrobocia.

Prezes NIK wskazał też na stereotypy zniechęcające do zatrudniania osób starszych. Są one rzekomo mniej wydajne, nieelastyczne, chorowite i nie chcą podnosić kwalifikacji.

– Negatywny wpływ na sytuację osób z grupy 50+ mają też regulacje kodeksu pracy. Pracodawcy nie są skłonni do zatrudniania osób, które wejdą w tzw. okres ochronny, ponieważ nie mogą ich zwolnić – tłumaczył Uczkiewicz.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE