Powierzenie innej pracy to nie wypowiedzenie

aktualizacja: 27.03.2016, 15:42
Powierzenie innej pracy to nie wypowiedzenie
Powierzenie innej pracy to nie wypowiedzenie
Foto: 123RF

Wypowiedzenie zmieniające (art. 42 § 1–3 k.p.) oraz powierzenie innej pracy (art. 42 § 4 k.p.) to dwie odrębne czynności, które podlegają różnym reżimom prawnym. Powierzenie przez pracodawcę pracownikowi w trybie art. 42 § 4 k.p. innej pracy niż uzgodniona w umowie nie jest oświadczeniem woli, lecz jest dokonywane przez wydanie polecenia dotyczącego pracy (służbowego) w ramach sprawowanego przez pracodawcę władztwa kierowniczego nad przebiegiem procesu pracy. Polecenie to nie podlega zatem wykładni w świetle art. 65 k.c., której podlega wypowiedzenie zmieniające.

REDAKCJA POLECA

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 18 września 2014 r. (III PK 138/13).

Stan faktyczny

Pracownik był zatrudniony w spółce na stanowisku zastępcy głównego dyspozytora. W wyniku zmian organizacyjnych zakładu stanowisko to zostało zlikwidowane. Pracownik poszedł na zwolnienie chorobowe, a po powrocie zgłosił pracodawcy gotowość świadczenia pracy, wnioskując o powierzenie mu innej posady. Otrzymał propozycję objęcia dwóch stanowisk pracy, ale odmówił podjęcia na nich pracy.

Na podstawie art. 42 § 4 k.p. pracodawca powierzył mu pisemnie wykonywanie obowiązków planisty. Pracownik wniósł pozew do sądu, domagając się odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie warunków pracy i płacy. Twierdził, że powierzenie pracy było w rzeczywistości wypowiedzeniem zmieniającym dokonanym bez zachowania warunków formalnych wypowiedzenia.

Orzeczenia sądów

Sąd I instancji oddalił powództwo, twierdząc, że roszczenia pracownika są nieuzasadnione. Sąd II instancji zmienił ten wyrok i zasądził na jego rzecz odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie warunków pracy i płacy. Uznał, że powierzenie pracownikowi obowiązków planisty stanowiło faktycznie wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy i płacy.

Sąd Najwyższy przyznał rację pracodawcy. Uznał, że jego oświadczenie o powierzeniu innej pracy nie zmierzało do obejścia przepisów o wypowiedzeniu zmieniającym.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE