Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kadry

PSL chce skrócenia czasu pracy w Wielki Pištek i Wigilię

123RF
PSL złożyło projekt zmian w ustawie o dniach wolnych od pracy, który zakłada skrócenie maksymalnego czasu pracy w Wielki Pištek i Wigilię do czterech godzin - poinformował szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że za te dni przysługiwałoby pełne wynagrodzenie.

"Jesteœmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów. Pracujemy œrednio około 42 godziny tygodniowo. Œrednia europejska to jest 36-37 godzin" - mówił prezes PSL na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie. Zauważył, że w 15 krajach Unii Europejskiej Wielki Pištek jest dniem wolnym od pracy.

Według Kosiniaka-Kamysza inicjatywa ludowców "da szanse na połšczenie życia zawodowego z życiem rodzinnym".

PSL w projekcie zmian w ustawie o dniach wolnych od pracy proponuje skrócenie maksymalnego czasu pracy w Wielki Pištek i Wigilię do czterech godzin, ale - jak zastrzega Kosiniak-Kamysz - Polacy dostaliby za ten dzień pełne wynagrodzenie. Według obliczeń ludowców, dla gospodarki koszt takiego rozwišzania to 300 mln zł.

Według b. ministra pracy nowe rozwišzanie mogłoby zaczšć obowišzywać już od tego roku, by w Wigilię Polacy pracowali krócej.

Obecnie ustawa jako dni wolne wymienia m.in. Nowy Rok, Œwięto Trzech Króli, pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 i 3 maja oraz pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL