Delegowanie pracowników do Włoch - o czym pamiętać

Na skutek niewiedzy polscy pracodawcy często łamią włoskie przepisy dotyczące świadczenia pracy przez delegowanych na Półwysep Apeniński. Grożą im za to wysokie kary, sięgające nawet 150 000 EUR.

Publikacja: 15.03.2018 05:50

Delegowanie pracowników do Włoch - o czym pamiętać

Foto: AdobeStock

Na mapie delegowania pracowników Włochy cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem naszych pracodawców. Kraj ten jest jednym z ważniejszych partnerów handlowych Polski. Włochy są w pierwszej piątce odbiorców polskich produktów. To z kolei wiąże się właśnie z koniecznością wysyłania naszych pracowników do Italii, choćby kierowców w transporcie drogowym.

Obowiązek zgłoszenia

W związku z implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/67/UE z 15 maja 2014 r. w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, zmieniającej rozporządzenie (UE) nr 1024/2012 w sprawie współpracy administracyjnej za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym, we Włoszech opublikowano 17 czerwca 2016 r. dekret nr 136 dotyczący delegowania pracowników. Akt ten wszedł w życie 22 lipca 2016 r. Wprowadził jeden z najważniejszych obowiązków po stronie delegujących pracodawców – zgłaszania faktu delegowania do włoskiego Ministerstwa Pracy.

Dekret przewiduje, że delegowanie do Włoch jest możliwe, jeśli wystąpiła jedna z następujących sytuacji:

- przedsiębiorstwo delegujące i przyjmujące pracowników zawarło porozumienie w zakresie zasad wykonywania czynności, jakie mają być realizowane za pośrednictwem delegowanego personelu, np. umowę o świadczenie usług, o dzieło, dostawy czy udostępniania personelu,

- istnieje potrzeba delegowania przez podmiot z siedzibą na terenie Unii Europejskiej do powiązanego z nim przedsiębiorstwa na terenie Włoch (tzw. delegowanie wewnątrz przedsiębiorstw),

- istnieje potrzeba po stronie przedsiębiorstwa delegującego do wysłania podwładnych do swojej filii na terenie Włoch.

Obowiązek zgłoszenia faktu delegowania jest określany jako jeden z najważniejszych, jakiego należy dopełnić, zanim zatrudnieni rozpoczną świadczenie pracy na terenie Włoch.

Szczegółowe informacje dotyczące dokonywania zgłoszeń zostały określone w dekrecie ministerialnym z 10 sierpnia 2016 r. Na tej podstawie pracodawca delegujący do Włoch powinien zawiadomić o fakcie planowanego rozpoczęcia wykonywania pracy przez swoich podwładnych za pośrednictwem portalu internetowego ministerstwa (www.cliclavoro.gov.it), zgodnie ze wskazaną na nim procedurą, za pomocą formularza „UNI_Distacco_UE".

Delegowanie należy zgłosić najpóźniej do końca dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia świadczenia pracy przez wysłanych do pracy na teren Włoch, tj. na 24 godziny przed rozpoczęciem delegowania.

Techniczne wskazówki

Za pomocą ww. formularza do ministerstwa powinny zostać przekazane dane:

a) identyfikujące delegującego pracodawcę, w tym jego numer KRS, NIP,

b) liczba delegowanych ze wskazaniem ich imion i nazwisk,

c) miejsce wykonywania pracy,

d) dane dotyczące przedsiębiorstwa, do którego pracownicy są wysyłani,

e) rodzaj usługi, która uzasadnia delegowanie,

f) dane dotyczące osoby, która jest upoważniona do reprezentowania delegującego pracodawcy w zakresie składania i przyjmowania dokumentacji i oświadczeń,

g) dane dotyczące osoby, która jest upoważniona do reprezentowania delegującego pracodawcy w zakresie relacji z partnerami społecznymi i prowadzenia sporów zbiorowych na poziomie przedsiębiorstwa,

h) informacja o numerze zezwolenia na wykonywanie działalności w charakterze agencji pracy tymczasowej, jeśli w przypadku delegowania mamy do czynienia z udostępnianiem pracowników.

Dane te będą dostępne nie tylko dla Ministerstwa Pracy, ale również włoskiej inspekcji kontroli czy instytucji ubezpieczeń społecznych. Te organy sięgają do nich m.in. w czasie prowadzonych kontroli.

Aby maksymalnie ograniczyć biurokratyczne obowiązki leżące po stronie delegującej firmy, we włoskim okólniku nr INL 3/2016 wskazano, że zgłoszenie może zostać dokonane dla wszystkich pracowników jednocześnie, nawet jeśli czas trwania ich delegacji oraz lokalizacja są różne.

Regulacje dla transportu

W zakresie transportu drogowego towarów i osób w stosunku do regulacji ustawowej zostało doprecyzowane przez włoskie organy, że:

- w przypadku transgranicznego udostępniania kierowców przez zagraniczne agencje pracy tymczasowej przyjmuje się, że miejscem wykonywania pracy jest miejsce prowadzenia działalności przez pracodawcę użytkownika (przyjmujące przedsiębiorstwo),

- ze względu na szczególne warunki, które muszą być przestrzegane w transporcie towarów i osób, zgłoszenie przez przyjmujące przedsiębiorstwo powinno być dokonane – dopóki Ministerstwo Pracy nie stworzy konkretnych formularzy zgłoszeń – poprzez przesłanie oświadczenia (również do końca dnia poprzedzającego pierwszy dzień delegowania) na adres e-mail: Cabotaggio.DistaccoUE@lavoro.gov.it za pomocą formularza „CAB_UNI_UE",

- Jeśli transport obejmuje jedynie przejazd przez terytorium Włoch bez załadunku / rozładunku towarów lub wsiadania czy wysiadania pasażerów, to nie mamy do czynienia z transgranicznym delegowaniem – zatem dekret nr 136/2016 nie ma wówczas zastosowania; jeśli jednak będzie wykonywana choćby jedna z tych czynności, to mamy do czynienia z delegowaniem, a przywołany akt prawny ma pełne zastosowanie.

Zmiany w zgłoszeniu

Dokonane zgłoszenie można anulować najpóźniej do końca dnia poprzedzającego rozpoczęcie delegowania (24 godziny przed). Wszelkie późniejsze zmiany dostarczanych informacji innych niż istotne (istotną informacją jest czas delegowania, miejsce wykonania świadczenia, dane osoby upoważnionej do reprezentowania delegującego pracodawcy), należy natomiast zgłaszać najpóźniej do końca 5. dnia po wystąpieniu zdarzenia powodującego zmiany.

Nowe rozporządzenie nie ma zastosowania do delegowania, które rozpoczęły się przed 22 lipca 2016 r. oraz do pobytów za granicą zakończonych przed 26 stycznia 2017 r.

Inne obowiązki

Wśród pozostałych obowiązków przedsiębiorcy delegującego wymienia się konieczność przechowywania przez okres delegowania, jak również w ciągu 2 lat od jego zakończenia, dokumentów związanych ze świadczeniem pracy na Półwyspie Apenińskim w języku włoskim, w tym:

- umowy o pracę,

- odcinków wypłat wynagrodzenia, list obecności, ewidencji czasu pracy oraz dokumentów, na mocy których można ustalić, w jaki sposób zostało naliczone wynagrodzenie,

- zaświadczenia o obowiązującym ustawodawstwie w zakresie zabezpieczeń społecznych (formularz A1).

Gwarantowane warunki

We Włoszech nie ma jednej stałej stawki płacy minimalnej. Wynagrodzenie zależne jest od liczby godzin pracy, typu umowy, a przede wszystkim od sektora, w którym pracę świadczą pracownicy (m.in. przemysł, handel itp.). Kwestie te reguluje wskazany dekret nr 136. Ma to na celu m.in. zapewnienie delegowanemu pracownikowi tych samych warunków pracy i płacy, jak te występujące w miejscu oddelegowania.

W ślad za Dyrektywą 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 1996 r. dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, pod uwagę w czasie świadczenia pracy przez zatrudnionych na terenie Włoch powinny być brane takie kwestie, jak:

- maksymalne okresy pracy i minimalne okresy wypoczynku,

- minimalny wymiar płatnych urlopów rocznych,

- minimalne stawki płacy, wraz ze stawką za nadgodziny; niniejszy podpunkt nie ma zastosowania do uzupełniających zakładowych systemów emerytalnych,

- warunki wynajmu pracowników, w szczególności przez przedsiębiorstwa zatrudnienia tymczasowego,

- zdrowie, bezpieczeństwo i higiena w miejscu pracy,

- środki ochronne stosowane w odniesieniu do warunków zatrudnienia kobiet ciężarnych lub kobiet tuż po urodzeniu dziecka, dzieci i młodzieży,

- równość traktowania mężczyzn i kobiet, a także inne przepisy w zakresie niedyskryminacji.

Składki i podatki

Jeżeli zostaną spełnione warunki wskazane w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, a pracownik będzie oddelegowany z Polski do Włoch wyłącznie na okres nieprzekraczający 24 miesięcy i nie będzie wysyłany, aby zastąpić inną osobę, to będzie podlegał polskiemu ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych.

Potwierdzeniem tego, że delegowanie nastąpiło zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest zaświadczenie A1. Wydaje je instytucja ubezpieczenia społecznego państwa delegującego (w tym wypadku ZUS). W ten sposób poświadcza, że osoba delegowana do pracy także w okresie delegowania podlega przepisom o ubezpieczeniu społecznym państwa delegującego.

O zaświadczenie A1 należy co do zasady wystąpić przed rozpoczęciem okresu delegowania. Jednak może być ono wydane także w okresie późniejszym.

Jeżeli pracownicy delegowani – jak to jest z reguły – nie podlegają włoskiemu ustawodawstwu w zakresie zabezpieczenia społecznego, nie otrzymują też świadczeń z tego systemu ubezpieczeń społecznych. Nie będą wtedy zobowiązani do zgłoszenia się do ubezpieczenia społecznego na terenie Włoch.

Również kwestia opodatkowania delegowanych pracowników nie budzi większych wątpliwości. W tym zakresie obowiązuje konwencja między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania z 21 czerwca 1985 r. Co do zasady wynagrodzenie pracownika mającego miejsce zamieszkania na terenie Polski podlega opodatkowaniu tylko w Polsce, chyba że pracę wykonuje na terytorium Włoch. Wówczas dochód ten można opodatkować zarówno we Włoszech, jak i w Polsce, z zastosowaniem metody unikania podwójnego opodatkowania określonej w Konwencji.

Art. 15 ust. 2 Konwencji przewiduje wyjątek od tej zasady. Wynagrodzenia polskich pracowników są opodatkowane wyłącznie w Polsce, jeśli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

a) pracownik przebywa we Włoszech przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni podczas danego roku kalendarzowego,

b) wynagrodzenie wypłaca pracodawca lub w jego imieniu ten, kto nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby we Włoszech, oraz

c) kosztów wynagrodzenia nie ponosi zakład ani stała placówka, którą pracodawca ma we Włoszech.

Jeśli choćby jeden z tych warunków nie zostanie spełniony, wynagrodzenie pracownika podlega opodatkowaniu w państwie, w którym wykonuje pracę (we Włoszech) oraz w państwie miejsca zamieszkania (w Polsce), przy zastosowaniu metod unikania podwójnego opodatkowania określonych odpowiednio w art. 23 umowy, w szczególności metody wyłączenia z progresją.

—Katarzyna Gospodarowicz

—Hillary Pareschi

Zdaniem autorki

Katarzyna Gospodarowicz

radca prawny, partner w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając (SDZLEGAL SCHINDHELM)

Zgłoszenia delegowania za pośrednictwem portalu Ministerstwa Pracy należy dokonać w języku włoskim. Jeżeli pracodawca krajowy przekaże te informacje w innym języku, uważa się, że nie dochował tego warunku. Grożą mu za to sankcje karne przewidziane prawem, tj. kara grzywny nawet do 150 000 EUR. Włoski ustawodawca stworzył w ten sposób szereg biurokratycznych przeszkód, które mogą się okazać istotną przeszkodą w sprawnym delegowaniu pracowników do Włoch.

Zdaniem autorki

Hillary Pareschi

Avvocato (adwokat) w kancelarii prawnej DIKE Schindhelm z siedzibą w Bolonii

Obywatel Unii Europejskiej po 3 miesiącach pobytu na Półwyspie Apenińskim może wnioskować o wpisanie go na listę rezydentów, jeżeli zamierza zostać we Włoszech na stałe. Może też wnosić o wpisanie na listę tymczasowego pobytu, gdyby pobyt miał być dłuższy niż jeden rok. Nie ma znaczenia, że jego miejsce stałego pobytu nadal znajduje się zagranicą. Dotyczy to tak delegowanych pracowników, jak też np. zagranicznych studentów.

Na mapie delegowania pracowników Włochy cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem naszych pracodawców. Kraj ten jest jednym z ważniejszych partnerów handlowych Polski. Włochy są w pierwszej piątce odbiorców polskich produktów. To z kolei wiąże się właśnie z koniecznością wysyłania naszych pracowników do Italii, choćby kierowców w transporcie drogowym.

Obowiązek zgłoszenia

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego