Porozumienie o rozwiazniu umowy przez SMS

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy składa się na piśmie. Natomiast do porozumienia o rozwiązaniu umowy można zastosować obowiązującą od niedawna formę dokumentową.

Publikacja: 23.02.2017 05:50

Porozumienie o rozwiazniu umowy przez SMS

Foto: www.sxc.hu

Gdy pracownik lub pracodawca decydują się na wcześniejsze rozstanie, musi ono przebiegać zgodnie z procedurą określoną w kodeksie pracy.

Umowę o pracę można rozwiązać na mocy porozumienia stron, w wyniku złożenia oświadczenia z zachowaniem lub bez zachowania okresu wypowiedzenia. Może się też rozwiązać sama, z upływem czasu, na który była zawarta.

- Powszechną formą rozwiązania umowy, jak również zawarcia porozumienia skutkującego jej rozwiązaniem, jest forma pisemna. Czy jest to jedyna forma, jaką mogą zastosować strony, chcąc doprowadzić do rozwiązania umowy?

Od 9 września 2016 r. na gruncie kodeksu cywilnego, stosowanego odpowiednio w relacjach pracowniczych, obowiązuje dodatkowa forma czynności prawnych – forma dokumentowa. Aby skutecznie dokonać czynności prawnej w tej formie, wystarczy złożyć oświadczenie woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby, która je składa.

Wraz z wprowadzeniem nowej formy czynności prawnych, pojawiła się nowa definicja dokumentu. Jest nim nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią. Zatem dla zachowania formy dokumentowej kluczowe jest złożenie oświadczenia woli na jakimkolwiek nośniku informacji, umożliwiającym zapoznanie się z jego treścią, jeśli możliwe jest ustalenie osoby składającej to oświadczenie. W braku szczególnych obostrzeń można przyjąć, że nośnikiem informacji może być korespondencja mailowa, faks, czy nawet sms przesłany drogą telefoniczną.

- Czy zatem formę dokumentową można stosować również do oświadczeń woli zmierzających do rozwiązania umowy o pracę?

W przypadku oświadczenia o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia należy pamiętać, że niezależnie od tego, która strona je składa, powinno ono być sporządzone w formie pisemnej. Wyraźnie wynika to z przepisów kodeksu pracy. Oświadczenie takie, składane przez pracodawcę, obok zachowania pisemnej formy, musi zawierać dodatkowe elementy – np. informację o prawie odwołania się do sądu pracy.

Inna sytuacja wystąpi, gdy strony chcą rozstać się w drodze porozumienia. Do jego skuteczności niezbędne są dwa oświadczenia woli – pracodawcy i pracownika. Jest to bowiem rodzaj umowy zawieranej między stronami stosunku pracy, w której wyrażają one zgodę na zakończenie współpracy w ustalonym terminie. Zawarcie takiego porozumienia nie jest obwarowane sztywnymi zasadami prawa pracy – może to zrobić w dowolnym czasie i w każdej formie. Tym samym należy przyjąć, że skoro przepisy prawa pracy, dopuszczając zawarcie porozumienia rozwiązującego umowę, nie regulują w sposób szczególny kwestii jego formy, to do tej czynności można też zastosować formę dokumentową.

Podsumowując, formę dokumentową można z  powodzeniem zastosować w sytuacji, gdy intencją stron jest rozwiązanie umowy za porozumieniem. Gdy zaś jedna ze stron złoży w tej formie wypowiedzenie, będzie ono wadliwe z powodu naruszenia przepisów o wypowiedzeniu, ale skuteczne – na analogicznych zasadach, jak w przypadku ustnego wypowiedzenia umowy o pracę.

—Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy

masz pytanie, wyślij e-mail: tygodnikpraca@rp.pl

Gdy pracownik lub pracodawca decydują się na wcześniejsze rozstanie, musi ono przebiegać zgodnie z procedurą określoną w kodeksie pracy.

Umowę o pracę można rozwiązać na mocy porozumienia stron, w wyniku złożenia oświadczenia z zachowaniem lub bez zachowania okresu wypowiedzenia. Może się też rozwiązać sama, z upływem czasu, na który była zawarta.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona